Pregled bibliografske jedinice broj: 606848
Projekt čelične konstrukcije portalne hale sa saćastom prečkom
Projekt čelične konstrukcije portalne hale sa saćastom prečkom, 2012., diplomski rad, diplomski, Građevinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 606848 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Projekt čelične konstrukcije portalne hale sa saćastom prečkom
(Steel structure project of portal hall with castellated beam)
Autori
Lakić, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Građevinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
06.12
Godina
2012
Stranica
202 +12 priloga
Mentor
Skejić, Davor
Ključne riječi
čelik; portalna hala; saćasti nosać; Eurokod
(Steel; Portal hall; Castellated beam; Eurocode)
Sažetak
U ovom diplomskom radu izrađen je projekt čelične konstrukcije portalne hale sa saćastom prečkom, što implicira da je glavni nosivi sustav dvozglobni okvir sastavljen od stupova i saćaste prečke. Analizirana je hala tlocrtnih dimenzija 90 x 30 metara, sa dvostrešnim krovom nagiba 10%. Visina hale u strehi iznosi 11, 0 m, odnosno u sljemenu 12, 5 m. Glavni okviri su postavljeni na osnom razmaku od 9, 0 m, a na njih su kontinuirano položene podrožnice na razmaku od 2, 5 m. Sekundarni stupovi na zabatnoj strani konstrukcije su postavljeni na osnom razmaku od 5, 0 m dok su oni na uzdužnoj strani postavljeni na polovici udaljenosti između dva stupa glavnog okvira. Krovna konstrukcija je stabilizirana s dva uzdužna i dva poprečna veza, dok okviri i dva vertikalna uzdužna veza omogućavaju prijenos horizontalnih sila iz krova u temelje. Analiza konstrukcije je provedena kompjuterskim programom 'STAAD Pro' i zajedno sa dimenzioniranjem elemenata i priključaka provedena je u skladu sa suvremenim europskim normama Eurocode. Ukupan utrošak čelika je oko 65 kg/m2 , od čega oko 37 kg/m2 otpada na glavni nosivi sustav. Zbog kompleksnosti samih saćastih profila, te zbog toga što im svojstva poprečnog presjeka nisu jednoznačno određena, posebna pozornost u radu je posvećena izradi mjerodavnog modela za globalnu klasifikaciju okvira te određivanje pomaka i reznih sila mjerodavnih za dimenzioniranje elemenata glavnog okvira. Činjenica je da se jednostavnim postupcima rezanja i ponovnog varenja od standardnih valjanih profila dobivaju nosači koji imaju moment tromosti (I) veći do 100% i moment otpora (W) veći do 50 % uz isti utrošak materijala, tj. istu vlastitu težinu. Povećanje otpornosti saćastih nosača je, međutim, nešto manje, ali ipak znatno u odnosu na profil od kojeg su dobiveni. S druge strane saćasti nosači u funkciji prečke okvira imaju povoljan učinak na dimenzioniranje samog stupa okvira, ali i na omogućavanje prolaza instalacija što pri montaži često predstavlja problem i konačnici značajno poskupljuje izvedbu. Na kraju se nameće zaključak da su obujam i kompleksnost radova u izradi saćastih nosača znatno manji od prednosti koje ovakvi nosači pružaju pa primjena saćastih nosača često može biti racionalnija od primjene odgovarajućih valjanih ili zavarenih profila, posebno u slučajevima kada su saćasti nosači prečke okvira.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
082-0821466-1469 - Optimalizacija pouzdanosti okvirnih sustava s različitim tipovima spojeva (Dujmović, Darko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb
Profili:
Davor Skejić
(mentor)