Pregled bibliografske jedinice broj: 605059
Reverzibilna imobilizacija divokoza primjenom 20% ksilazin hidroklorida i kombinacije ksilazin hidroklorida i ketamin hidroklorida
Reverzibilna imobilizacija divokoza primjenom 20% ksilazin hidroklorida i kombinacije ksilazin hidroklorida i ketamin hidroklorida // Povzetki/prispevki / Poličnik, Helena ; Pokorny, Boštjan (ur.).
Velenje: ERICo d.o.o., 2012. str. 34-34 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 605059 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Reverzibilna imobilizacija divokoza primjenom 20% ksilazin hidroklorida i kombinacije ksilazin hidroklorida i ketamin hidroklorida
(Reversible immobilization of chamois using 20 % xylazine hydrochloride and combination of xylazine hydrochloride and ketamine hydrochloride)
Autori
Reindl, Branimir ; Šprem, Nikica ; Slavica, Alen ; Konjević, Dean
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Povzetki/prispevki
/ Poličnik, Helena ; Pokorny, Boštjan - Velenje : ERICo d.o.o., 2012, 34-34
Skup
4. slovenski posvet z mednarodno udeležbo o upravljanju z divjadjo: gams
Mjesto i datum
Velenje, Slovenija, 24.11.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
divokoza; kemijska imobilizacija; slobodno-živuće
(chamois; chemical immobilization; free-ranging)
Sažetak
Poradi svog načina života, osobitosti okoliša i razvijenosti osjetila vida, sluha i njuha, kemijska imobilizacija slobodno živućih divokoza (Rupicapra rupicapra L.) je povezana s brojnim poteškoćama. U cilju što učinkovitije provedbe kemijske imobilizacije neophodno je provesti pripremne radnje u vidu višekratnih osmatranja terena, praćenja navika divokoza te obilježavanja staza kretanja, pojilišta i mjesta ispaše. U radu su prikazane imobilizacije dvije slobodnoživuće divokoze primjenom različitih sredstava. Divokoze su imobilizirane prikradanjem i dočekom na stazi (Biokovo) i dočekom na ispaši (Jasen). Na području Parka Prirode Biokovo (Hrvatska) je uspavana ženka divokoze u dobi od oko godinu dana (procijenjene tjelesne mase oko 25 kg) primjenom 1ml 20 % ksilazin hidroklorida (oko 8 mg/kg ksilazin hidroklorida). Ženka je pogođena strelicom na udaljenosti oko 30 metara te je tijekom 6 minuta indukcijskog razdoblja prevalila udaljenost od 1 km. Životinja je obilježena dlakorezom i obojana stočnom kredom. Povrat iz imobilizacije stimuliran je aplikacijom antisedana (1ml) te je divokoza ustala nakon 15-tak minuta bez negativnih posljedica. Druga divokoza, ženka u dobi od oko 5 godina (procijenjene tjelesne mase oko 40 kg), je imobilizirana na području Rezervata Jasen u Makedoniji. Životinja je pogođena na udaljenosti od oko 50 metara, strelicom sa 1, 2 ml kombinacije ksilazin hidroklorida i ketamin hidroklorida (hellabrunska kombinacija ; približna doza 1, 8 mg/kg ksilazin klorida i 1, 5 mg/kg ketamin klorida). Poslije pogotka divokoza je odlutala te je pronađena nakon pola sata na oko 600 metara od mjesta pogotka. Primjenom antisedana (1ml) divokoza se budi u razdoblju od oko 10 minuta te još tijekom 15 minuta tetura. U dostupnoj literaturi je za kemijsku imobilizaciju divokoza preporučena kombinacija ketamin klorida u dozi od 2mg/kg tjelesne mase i medetomidina u dozi od 0, 1 mg/kg. Ksilazin hidroklorid i medetomidin spadaju u skupinu α-adrenergičnih agonista, uz činjenicu da je medetomidin znatno potentniji, primjerice u ovaca i 15 puta u odnosu na ksilazin hidroklorid. Taj odnos koleba ovisno o vrsti životinje, a u ovom je slučaju potvrđena učinkovitost 18 puta veće doze ksilazina u odnosu na medetomidin (preporučena doza). Također je uočena brža indukcija u imobilizaciju prigodom primjene kombinacije sredstava u odnosu na primjenu samog ksilazin klorida te učinkovitost kombinacije unatoč nižoj dozi ketamin hidroklorida od preporučene. Iako je imobilizacija isključivo ksilazin hidrokoridom uspjela, nije preporučljiva u slučaju prethodnog uzbuđivanja divokoza s obzirom da uzbuđene životinje mogu imati znatno produžen ulaz u imobilizaciju i time veći rizik za ozljeđivanjem na gorskom terenu. Za konačni zaključak nužno je provesti imobilizaciju većeg broja divokoza te prikazano predstavlja preliminarne rezultate.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb