Pregled bibliografske jedinice broj: 604758
Kristalografska svojstva prirodnih romboedrijskih karbonata
Kristalografska svojstva prirodnih romboedrijskih karbonata // Zbornik radova "Kristalografija u Hrvatskoj" / Popović, Stanko (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2013. str. 231-242 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 604758 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kristalografska svojstva prirodnih romboedrijskih karbonata
(Crystallographic properties of natural rhombohedral carbonates)
Autori
Žigovečki Gobac, Željka ; Bermanec, Vladimir ; Tomašić, Nenad
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova "Kristalografija u Hrvatskoj"
/ Popović, Stanko - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2013, 231-242
Skup
Kristalografija u Hrvatskoj
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.01.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kristalografska svojstva; romboedrijski karbonati
(crystallographic properties; rhombohedral carbonates)
Sažetak
Pojmom romboedrijski karbonati obuhvaćeni su minerali iz grupe kalcita i grupe dolomita. Prirodni romboedrijski karbonati zapravo su čvrste otopine u sustavu CaCO3-FeCO3-MgCO3-MnCO3. Analizom prirodnih romboedrijskih karbonata rentgenskom difrakcijom na prahu uzorci se mogu potvrditi kao romboedrijski karbonati, ali se kod nekih uzoraka javlja problem određivanja kristalnog razreda (3_2/m ili 3_). Problem se javlja zbog toga što su difrakcijski maksimumi karakteristični za uređenu strukturu, odnosno kristalni razred 3_, relativno slabi i ponekad ih je teško uočiti, a također su mogući višestruki uzroci pada njihovog intenziteta. Osim krajnjih članova sustava CaCO3-FeCO3-MgCO3-MnCO3 poznatih pod imenima kalcit, siderit, magnezit i rodokrozit, u prirodi se, ponajviše u epitermalnim rudnim ležištima kao prateći minerali, nalaze kristali romboedrijskih karbonata, koji su makroskopski homogeni, ali su zapravo kompozitni, odnosno sastoje se od više mineralnih faza. Sređivanje strukture kratkog do srednjeg dosega zapaženo u takvim prirodnim uzorcima vjerojatno je povezano s građom određene faze prisutne u takvom kompozitnom uzorku koja se najvjerojatnije sastoji od domena različitog sastava dimenzija do 60 nm, među kojima ima i onih dolomitne strukture. Što se kristali prirodnih romboedrijskih karbonata kemijskim sastavom više približavaju krajnjim članovima sustava CaCO3-FeCO3-MgCO3-MnCO3, to je na njima razvijeno više raznovrsnih kristalnih formi. Sedlaste, odnosno savinute plohe morfološki osnovnoga romboedra prisutne na kristalima romboedrijskih karbonata kompleksnog kemijskog sastava odraz su njihove kemijske i strukturne nehomogenosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0000000-1158 - Međudjelovanje minerala i okoliša (Bermanec, Vladimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb