Pregled bibliografske jedinice broj: 603957
Uporaba endovenske elektrode za elektrostimulaciju srca kao kardiomehaničkog senzora
Uporaba endovenske elektrode za elektrostimulaciju srca kao kardiomehaničkog senzora // Cardiologia Croatica / Miličić, Davor ; Čikeš, Maja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko kardiološko društvo, 2012. str. 55-55 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 603957 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uporaba endovenske elektrode za elektrostimulaciju srca kao kardiomehaničkog senzora
(The use of endovenous lead for cardiac pacing as a cardiomechanical sensor)
Autori
Brusich, Sandro ; Tomašić, Danko ; Ferek-Petrić, Božidar ; Sovilj, Siniša ; Čubranić, Zlatko ; Magjarević, Ratko ; Mavrić, Žarko ; Zaputović, Luka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Cardiologia Croatica
/ Miličić, Davor ; Čikeš, Maja - Zagreb : Hrvatsko kardiološko društvo, 2012, 55-55
Skup
9. Kongres hrvatskoga kardiološkog društva
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.10.2012. - 16.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
elektrostimulacija srca ; endovenska elektroda ; kardiomehanički senzor
(cardiac pacing ; endovenous lead ; mechanical sensor)
Sažetak
U današnje vrijeme rad elektrostimulatora temelji se gotovo isključivo na registriranju električnog impulsa koji se stvara u samom miokardu. S obzirom da ti podaci daju ograničene informacije o samoj mehaničkoj aktivaciji srca, elektrostimulacijski sustav koji bi imao mogućnost hemodinamskog nadzora kontraktilnosti miokarda bio bi značajan instrument u poboljšanju kvalitete same srčane elektrostimulacije. Ovim istraživanjem želi se dokazati mogućnost upotrebe srčane elektrode za elektrostimulaciju kao novog, jedinstvenog senzora za monitoriranje kontraktilnosti srca. Senzor se temelji na mjerenju koeficijenta refleksije visokofrekventnog (HF) električnog signala primijenjenog na srčanu elektrodu kojeg smo nazvali LBS (engl. Lead bending signal). Istraživanje je provedeno na skupini od deset odraslih ovaca u kojima su implantirane tri vrste elektroda. Izvršena je istovremena akvizicija LBS, EKG i tlaka u lijevoj klijetki (LVP), u bazalnim uvjetima, nakon infuzije dobutamina, esmolola i brze ventrikularne stimulacije. Također su izvršena mjerenja na deset bolesnika tijekom implantacije kardioverter defibrilatora prilikom defibrilacijskog testiranja. Stabilni, reproducibilni i konzistentni signali dobiveni su u animalnim i humanim ispitivanjima. Dobutamin je uzrokovao signifikantni porast frekvencije srca, krvnoga tlaka, LV dP/dt i akceleracije savijanja elektrode (LBA). Korelacija između LBAmax i LVdp/dtmax pokazala se kao statistički značajna, s visokim Pearsonovim koeficijentom korelacije (r=0.855, p < 0, 001). Dokazana je uspješna detekcija ventrikulske fibrilacije uporabom LBS signala u svih testiranih bolesnika. Ovo je prvo istraživanje koje je istražilo mogućnost upotrebe HF parametara srčanih elektroda za monitoriranje kontraktilnosti srca. Visoki koeficijent korelacije između akceleracije savijanja elektrode i kontraktilnosti miokarda dokazuje mogućnost njegove uporabe kao hemodinamskog, kardiomehaničkog senzora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-1081875-0545 - Aterogeneza i trombogeneza u ishemijskoj bolesti srca (Zaputović, Luka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb,
Medicinski fakultet, Rijeka,
Klinički bolnički centar Rijeka
Profili:
Luka Zaputović (autor)
Zlatko Čubranić (autor)
Božidar Ferek-Petrić (autor)
Siniša Sovilj (autor)
Ratko Magjarević (autor)
Sandro Brusich (autor)
Žarko Mavrić (autor)