Pregled bibliografske jedinice broj: 603909
Utjecaj X-kromosoma na kraniofacijalne strukture
Utjecaj X-kromosoma na kraniofacijalne strukture // Knjiga sažetaka 1. kongresa Hrvatskog društva ortodonata HLZ-a / Percač, Srećko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo ortodonata HLZ-a, 2012. str. 31-32 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 603909 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj X-kromosoma na kraniofacijalne strukture
(X-chromosome influence on craniofacial structures)
Autori
Dumančić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 1. kongresa Hrvatskog društva ortodonata HLZ-a
/ Percač, Srećko - Zagreb : Hrvatsko društvo ortodonata HLZ-a, 2012, 31-32
Skup
1. kongres Hrvatskog društva ortodonata
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 12.10.2012. - 13.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
X-kromosom; Turnerov sindrom; Klinefelterov sindrom
(X-chromosome; Turner syndrome; Klinefelter syndrome)
Sažetak
Snažan utjecaj nasljeđa na strukture glave i lica poznat je iz svakodnevnog života – obiteljske crte prepoznatljive su u obliku nosa, čeljusti ili glave te u sličnom osmjehu. X i Y humani kromosomi, koji primarno određuju spol, sadrže i gene za kontrolu somatskog rasta i razvoja. U djevojčica s manjkom gena X-kromosoma razvija se klinička slika Turnerovog sindroma (učestalost 1:1800 živorođenih djevojčica). U dječaka višak X- kromosoma rezultira Klinefelterovim sindromom (učestalost 2:1000 živorođenih dječaka) . Glavni simptom u oba sindroma je odsutnost razvoja spolnih žlijezda te nizak rast u Turnerovog sindroma i visok rast u Klinefelterovog sindroma. Anomalije u kraniofacijalnoj regiji u sklopu Turnerovog sindroma su promijenjena morfologija i smanjene dimenzije zubnih kruna, cijepanje korjenova pretkutnjaka i kutnjaka, hiperdoncija te nesrazmjer u razvoju gornje i donje čeljusti s posljedičnim ortodontskim anomalijama. Rendgenkefalometrijski nalaz obilježavaju kraća posteriorna kranijalna baza uz povećan kut fleksije te retrognato položene čeljusti. U sklopu Klinefelterovog sindroma nalazimo morfološke varijacije i povećane dimenzije zubnih kruna, taurodontizam, hipodonciju, impakciju trajnih očnjaka i progeniju. Rendgenkefalometrijski nalazi se smanjen kut fleksije baze lubanje te bimaksilarni prognatizam. Liječenje uključuje nadomjesnu terapiju spolnim hormonima te terapiju hormonom rasta u djevojčica s Turnerovim sindromom. Premda su ovi sindromi relativno rijetki u općoj populaciji, u njih je učestalost ortodontskih anomalija vrlo visoka te bi ortodonti trebali dobro poznavati cijeli spektar kliničkih znakova. Kod blage kliničke slike, upravo ortodont može prvi biti u prilici prepoznati anomalije i na vrijeme uputiti dijete na daljnju medicinsku obradu i liječenje. Uspješnost liječenja takvih pacijenata rezultat je multidisciplinarnog rada stručnjaka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650445-0423 - Humano zubalo u forenzičnim i arheološkim istraživanjima (Brkić, Hrvoje, MZOS ) ( CroRIS)
065-0650445-0408 - Epidemiologija karijesnih i nekarijesnih lezija u djece Republike Hrvatske (Čuković-Bagić, Ivana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Jelena Dumančić
(autor)