Pregled bibliografske jedinice broj: 603871
Ukrašene brončane falere s trnom: ornament kao amblem
Ukrašene brončane falere s trnom: ornament kao amblem // Godišnjak 41 - Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine. Centar za balkanološka ispitivanja, 41 (2012), 43-66 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 603871 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ukrašene brončane falere s trnom: ornament kao amblem
(Ornamented bronze phalerae with a thorn: ornament as an emblem)
Autori
Blečić Kavur, Martina
Izvornik
Godišnjak 41 - Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine. Centar za balkanološka ispitivanja (0350-0020) 41
(2012);
43-66
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Osor; Škocjan; Caput Adriae; starije željezno doba; nošnja; nakit; ukrašene brončane falere; tipologija; kronologija; fibule sa četiri spirale; kulturna koiné; ornament; amblem; kodificirana poruka; semiotička vizualna komunikacija; kulturno-povijesna interpretacija
(Osor; Škocjan; Caput Adriae; Early Iron Age; attire; ornamented bronze phalerae; typology; chronology; fibulae with four spirals; cultural koinè; cultural contacts; ornament; emblem...)
Sažetak
Predstavljenim istraživanjem obrađene su brončane ukrašene falere s trnom iz različitih kultura s prostora Sjevernog Jadrana i njegova zaleđa, povodom obrade jednog takvog primjerka iz kvarnerskog Osora. Razmatrana i kritički vrednovana u znatno širem kulturnom kontekstu, analizirana su formalno i stilski te razdijeljena u četiri osnovna tipa s pojedinim inačicama. Njihova prostorna koncentracija i distribucija izričito ih je povezala uz uža zemljopisno- kulturna područja čime su stekle i izvornu prepoznatljivost s obzirom na način izvedbe, na načine ukrašavanja, nošenja, deponiranja i sl. Tako je, unatoč srodnostima, naglašeno individualiziranje esteticizma izdvojene grupe nakita koja je ideološki, semiotičko-semantički bila prisutna u nošnji širokog kulturnog prostora ; od Sjevernog Jadrana i prialpskog zaleđa pa sve do južnobalkanskog područja Makedonije i srednjoitalske regije Picena. Uobičajena interpretacija takvih falera isključivo u smislu dekorativnog elementa, tj. nakita bogate nošnje, nadopunjena je i razvijena ponajprije njezinim shvaćanjem kao predmeta ženskog atributa koji se pojavljuje kao medij sa svrhom amblema, tj. određenog odličja semantički kodirane a prepoznatljive vrijednosti u komunikacijskim odnosima kultura i estetika velikoga prostora izrazito željeznodobnog kulturno-kronološkog ambijenta. Osobe koje su ga posjedovale morale su imati izuzetan status unutar svoje zajednice, a njegovo baštinjenje, ritualiziranje i žrtvovanje kao dragocjene, ispred svega, izričite metaforičke vrijednosti samo je dodatno naglasilo predloženu tezu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti, Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-2690754-0756 - Naselja i groblja na istočnom Jadranu u željezno doba, simbolički aspekti (Kukoč, Sineva, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Martina Blečić Kavur
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Central and East European Online Library - CEEOL
- Ebsco Publishing
- Ulrich Periodicals
- Journals Database of German Archaeological Institute
- Cross Ref