Pregled bibliografske jedinice broj: 603631
Motorička odstupanja u predškolske djece rođene nakon asimetričnog intrauterinog zastoja u rastu
Motorička odstupanja u predškolske djece rođene nakon asimetričnog intrauterinog zastoja u rastu // X. kongres hrvatskog pedijatrijskog društva : sažeci ; u: Paediatria Croatica 56 (2012) (S2)
Zagreb: Klinika za dječje bolesti, 2012. str. 121-121 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 603631 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Motorička odstupanja u predškolske djece rođene nakon asimetričnog intrauterinog zastoja u rastu
(Neuromotor impairments in preschool children born after intrauterine growth retardation)
Autori
Šimić Klarić, Andrea ; Kolundžić, Zdravko ; Galić, Slavka ; Tesari, Helena ; Tomić Rajić, Marijana ; Mejaški Bošnjak, Vlatka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
X. kongres hrvatskog pedijatrijskog društva : sažeci ; u: Paediatria Croatica 56 (2012) (S2)
/ - Zagreb : Klinika za dječje bolesti, 2012, 121-121
Skup
Kongres hrvatskog pedijatrijskog društva (10 ; 2012)
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 18.10.2012. - 21.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
IUGR; neuromotorne teškoće
(IUGR; neuromotor impairments)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja je procjena motoričkog razvoja i utjecaja postnatalnog rasta glave u predškolske djece rođene s asimetričnim intrauterinim zastojem rasta (IUGR). IUGR je usporenje u rastu fetusa i nemogućnost fetusa da dostigne svoj genetski potencijal rasta zbog nepovoljnih intrauterinih uvjeta. Najčešće uzrokuje blaga motorička odstupanja, a rjeđe teška odstupanja u smislu cerebralne paralize. Ispitanici su donešena djeca s porođajnom masom manjom od 10.centile za gestacijsku dob, spol i paritet, srednje dobi šest godina i četiri mjeseca. Kriteriji isključivanja bile su infekcije središnjeg živčanog sustava, kromosomopatije, kongenitalne infekcije, velike malformacije, teška asfiksija i prisutstvo prepoznatih genetskih sindroma. Ispitanici kontrolne skupine ujednačeni su s obzirom na kronološku i gestacijsku dob, spol i stupanj obrazovanja majke. U svakoj skupini bilo je 50-oro djece. Za procjenu motoričkog razvoja korišten je neurološki pregled po Touwenu, a opseg glave procijenjen je pomoću Nellhauseovih krivulja. Novorođenačke komplikacije imalo je 30-ero djece (60%). Prisutne su statistički značajne razlike (p<0, 05) između dvije skupine djece u sljedećim motoričkim varijablama: stav tijela, ravnoteža, koordinacija, fina motorika, diskinezija, gruba mišićna snaga, kvaliteta i količina pokreta, količina asociranih pokreta i vidna funkcija. Fina motorika je varijabla koja najbolje razlikuje dvije skupine djece. Statistički značajna povezanost uočena je između relativnog porasta opsega glave s obzirom na porast tjelesne mase [(aktualni opseg glave – opseg glave pri porodu ) / (aktualna tjelesna masa – porođajna masa)] sa stavom tijela, ravnotežom, koordinacijom, finom motorikom, grubom mišićnom snagom, kvalitetom i količinom pokreta, količinom asociranih pokreta i vidnom funkcijom. Djeca s IUGR koja su imala aktualni opseg glave manji od 10.centile imala su lošiji ishod u većini motoričkih varijabli. Djeca s IUGR koja su imala novorođenačke komplikacije imala su lošiju koordinaciju i vidnu funkciju. IUGR ima negativni utjecaj na motorički razvoj koji je vidljiv u predškolskoj dobi. Varijabla koja najviše razlikuje dvije skupine djece je fina motorika. Usporen postnatalni rast glave je povezan sa slabijim razvojem motorike. Novorođenačke komplikacije djeluju sinergistički s negativnim utjecajem IUGR, te su povezane s lošijim razvojem motorike. Naši rezultati pretpostavljaju da prenatalno reprogramiranje središnjeg živčanog sustava dovodi do usporenog postnatalnog rasta glave što ima za posljedicu promjene moždanih struktura koje su značajne za motorički razvoj. Neurorazvojne poteškoće mogu negativno utjecati na školski uspjeh djece s IUGR, pa je važno pratiti njihov razvoj kako bi se moglo na vrijeme poduzeti mjere rane intervencije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Opća županijska bolnica Požega
Profili:
Zdravko Kolundžić
(autor)
Andrea Šimić Klarić
(autor)
Vlatka Mejaški-Bošnjak
(autor)
Slavka Galić
(autor)
Helena Tesari Crnković
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Science Citation Index Expanded (SCI-EXP)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus