Pregled bibliografske jedinice broj: 602835
Rezultati kirurškog liječenja epilepsija u Kliničkom bolničkom centru Zagreb 2008.-2012.
Rezultati kirurškog liječenja epilepsija u Kliničkom bolničkom centru Zagreb 2008.-2012. // Neurologia Croatica / Hajnšek, Sanja ; Petravić, Damir ; Petelin Gadže, Željka (ur.).
Zagreb: Denona, 2012. str. 22-23 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 602835 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rezultati kirurškog liječenja epilepsija u Kliničkom bolničkom centru Zagreb 2008.-2012.
(Results of neurosurgical treatment of epilepsies in the University Hospital Centre Zagreb, 2008 -2012)
Autori
Mrak, Goran ; Desnica, Andrej ; Paladino, Josip ; Hajnšek, Sanja ; Petelin Gadže, Željka ; Nanković, Sibila ; Bujan Kovač, Andreja ; Šulentić, Vlatko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Neurologia Croatica
/ Hajnšek, Sanja ; Petravić, Damir ; Petelin Gadže, Željka - Zagreb : Denona, 2012, 22-23
Skup
3. Hrvatski kongres "Dileme u neurologiji" s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 17.10.2012. - 21.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
epilepsije; kirurško liječenje
(epilepsy; surgical treatment)
Sažetak
Uvod: U posljednje 4 godine veći broj bolesnika s farmakorezistentnom epilepsijom liječen je kirurški u Klinici za neurokirurgiju KBC Zagreb. Prikazujemo rezultate kirurškog liječenja u pogledu kontrole epileptičkih napadaja pojedinom kirurškom tehnikom. Bolesnici i Metode: Od studenog 2008. godine do kolovoza 2012. godine 170 bolesnika sa farmakorezistentnom epilepsijom temporalnog režnja bilo je liječeno u Klinici za neurokirurgiju KBC Zagreb. Dok je većina bolesnika imala fokalnu leziju kao što su tumori ili arteriovenske malformacije, njih 45 je imalo histološki verificiranu hipokampalnu sklerozu. Za njih 34 koji su imali poslijeoperacijsko praćenje dulje od godine dana 27 bolesnika su bili Engel gr. I, 4 bolesnika Engel gr. II, i 0 bolesnika gr. III i IV. Redukcija broja napadaja je bila kod čitave skupine 95, 73%. Također je u istom razdoblju operirano 35 bolesnika sa različitim oblicima epilepsija ugradnjom vagusnog stimulatora. Dodatno su analizirani i rezultati liječenja bolesnika u razdoblju od 1997. do 2001. godine kada je ugrađeno prvih 12 vagusnih stimulatora. Dugoročnim praćenjem u tih bolesnika redukcija napadaja kod bolesnika s MRI pozitivnom epilepsijom iznosila je 51, 25%, a onih s MRI negativnom epilepsijom 43, 38%. Operirano je i četvero bolesnika u kojih je rađeno invazivno monitoriranje strip, grid i dubokim elektrodama. U tri bolesnika koji imaju dugotrajno praćenje u jednog se odustalo od resektivnog načina liječenja epileptogene zone, a u druga dva bolesnika resekcijom epileptogene zone nije registrirano novih epileptičkih napadaja nakon operacije. Zaključak: U Kliničkom bolničkom centru Zagreb razvijen je cjeloviti plan preoperacijske obrade i liječenja bolesnika s epilepsijom. Uspješnom suradnjom Klinike za neurologiju i neurokirurgiju rezultati kirurškog liječenja pokazuju odlične rezultate uz značajno smanjenje napadaja ili potpuni izostanak napadaja kod operiranih bolesnika s različitim oblicima epilepsije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1080231-0022 - ISTRAŽIVANJE UČINKOVITOSTI FUNKCIJSKIH NEUROKIRURŠKIH ZAHVATA (Paladino, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Goran Mrak
(autor)
Željka Petelin Gadže
(autor)
Andreja Bujan Kovač
(autor)
Josip Paladino
(autor)