Pregled bibliografske jedinice broj: 59873
Proizvodnja goveđih zametaka in vitro za embriotransfere: usporedba rezultata uzgoja u kokulturi sa stanicama granuloze i uzgoja u definiranom mediju
Proizvodnja goveđih zametaka in vitro za embriotransfere: usporedba rezultata uzgoja u kokulturi sa stanicama granuloze i uzgoja u definiranom mediju // Zbornik radova/Drugi hrvatski veterinarski kongres / Balenović, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatska veterinarska komora, 2000. str. 273-281 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 59873 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proizvodnja goveđih zametaka in vitro za embriotransfere: usporedba rezultata uzgoja u kokulturi sa stanicama granuloze i uzgoja u definiranom mediju
(In vitro production of bovine embryos for transfer: a comparision between co-culture with granulosa cells and culture in defined medium)
Autori
Makek, Zdenko ; Matković, Mario ; Getz, Iva ; Lojkić, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova/Drugi hrvatski veterinarski kongres
/ Balenović, Tomislav - Zagreb : Hrvatska veterinarska komora, 2000, 273-281
Skup
Drugi hrvatski veterinarski kongres
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
krava; uzgoj in vitro; kokultura; definirani mediji; zametak
(cow; culture in vitro; co-culture; defined media; embryo)
Sažetak
U radu su opisane i uspoređene dvije metode uzgoja in vitro goveđih zametaka: uzgoj u kokulturi sa stanicama granuloze i u SOFaaBSA definiranom mediju. Aspiracijom antralnih folikula iz 60 jajnika junica i krava iz klaonice dobili smo 428 nezrelih jajnih stanica za dozrijevanje in vitro. Nakon 24 sata inkubacije postotak dozrijevanja iznosio je 98%. Jajne stanice oplođene su in vitro duboko zamrznutom/odmrznutom spermom bika, pripremljenom na gradijentu Percolla. Postotak brazdanja nakon oplodnje iznosio je 63% i 70% (u kokulturi, odnosno SOF-u). Nakon 7 dana uzgoja in vitro dobiveno je 27% i 29% morula i blastocista, a 11. dana 12% i 24% te 1% i 12% izljuštenih blastocista (u kokulturi, odnosno SOF-u). Dobiveni zameci su dobre kvalitete te zadovoljavaju uvjete za embriotransfer. Zametci dobiveni uzgojem u SOFaaBSA definiranom mediju pokazivali su statistički signifikantno bolje rezultate 11. dana uzgoja. Na temelju dobivenih rezultata odlučili smo zamijeniti naš standardni protokol uzgoja u kokulturi sa stanicama granuloze sa uzgojem in vitro u definiranom sistemu SOFaaBSA.
Izvorni jezik
Hrvatski