Pregled bibliografske jedinice broj: 597463
Novije spoznaje o rastu i funkcionalnom razvoju djeteta prije rođenja
Novije spoznaje o rastu i funkcionalnom razvoju djeteta prije rođenja // Knjiga apstrakata "DJEČJE ZDRAVLJE OD ZAČEĆA DO KRAJA ADOLESCENCIJE" / Pantelić, Gordana (ur.).
Beograd, 2012. (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 597463 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novije spoznaje o rastu i funkcionalnom razvoju djeteta prije rođenja
(Recent knowledge on growth and functional development of the child before birth)
Autori
Salihagić Kadić, Aida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga apstrakata "DJEČJE ZDRAVLJE OD ZAČEĆA DO KRAJA ADOLESCENCIJE"
/ Pantelić, Gordana - Beograd, 2012
ISBN
978-86-915459-0-1
Skup
"DJEČJE ZDRAVLJE OD ZAČEĆA DO KRAJA ADOLESCENCIJE"
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 23.03.2012. - 24.03.2012
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
fetus; rast; funkcionalni razvoj
(fetus; growth; functional development)
Sažetak
Bazična i klinička istraživanja embrionalnog i fetalnog razvoja donose nam sve više spoznaja o životu prije rođenja. Fetus postupno počinje obavljati mnoge životno važne fiziološke funkcije i postaje sve samostalnije biće. On aktivno sudjeluje u svome rastu, metabolizmu, razvoju organa i organskih sustava. Izvodeći pokrete poput disanja potiče razvoj pluća i respiracijskih mišića, a gutanjem amnijske tekućine pomaže u razvoju gastrointestinalnog trakta te potiče svoj somatski rast. Sve je više dokaza o važnoj ulozi spontanih pokreta fetusa, odnosno njegove motoričke aktivnosti, u poticanju razvoja mišića i središnjega živčanog sustava. Plod reagira i na bolne podražaje i majčine emocije, odgovara na zvukove, svjetlo, dodir, slabije ili jače izraženim pokretima te promjenom srčane frekvencije. Osjet okusa, mehanizmi žeđi, apetita i sitosti također se razvijaju tijekom intrauterinog života. Mnogi organi i organski sustavi, poput kardiovaskularnog, probavnog i neuroendokrinog sustava već tada funkcioniraju zadivljujuće. S druge strane, neke strukture, prije svega živčanog sustava, bubrega i jetara nisu potpuno razvijene ni u trenutku rođenja. Očito je za postizanje savršenog sklada svih funkcija potrebno vrijeme. A vrijeme trajanja trudnoće i dolaska na svijet određuje fetus, zajedno sa svojom majkom. Majka i fetus pridonose i održavanju fizioloških uvjeta unutarmaterničnog okoliša. Različiti čimbenici, mijenjajući unutarmaternični okoliš i uzrokujući fetalni stres, mogu ostaviti dugotrajne posljedice na zdravlje ploda. Primarna je uloga stresa zaštita organizma, ali novija istraživanja pokazuju da prenatalna izloženost visokim koncentracijama glukokortikoida mijenja strukturu i funkciju organa i organskih sustava te dovodi do metaboličkih disfunkcija. Na taj se način stvara predispozicija za razvoj kardiovaskularnih bolesti, hipertenzije, dijabetesa i pretilosti kasnije u životu. Ove spoznaje naglašavaju važnost optimalnih intrauterinih uvjeta, fiziološkog intrauterinog okoliša lišenog stresa, za uredan prenatalni i postnatalni rast i razvoj. To je jedan od preduvjeta i dobrog zdravlja u odrasloj dobi. Sklonost nekim od najčešćih bolesti modernog društva može se steći još tijekom intrauterinog života te bi njihova prevencija trebala započeti i znatno prije rođenja.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1081870-1940 - C/U omjer i motorički parametri u prevenciji perinatalnog oštećenja mozga (Salihagić-Kadić, Aida, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Aida Salihagić
(autor)