Pregled bibliografske jedinice broj: 597388
Uspostava oralno-nazalne ravnoteže u glasu djece s umjetnom pužnicom tijekom verbotonalne rehabilitacije
Uspostava oralno-nazalne ravnoteže u glasu djece s umjetnom pužnicom tijekom verbotonalne rehabilitacije // Čovjek i govor : Man and speech - 50 godina SUVAG-a, VII. međunarodni simpozij verbotonalnog sistema / gl. urednica Dulčić, Adinda (ur.).
Zagreb: Poliklinika SUVAG, 2012. str. 169-183 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 597388 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uspostava oralno-nazalne ravnoteže u glasu djece s umjetnom pužnicom tijekom verbotonalne rehabilitacije
(Establishing of oral – nasal balance in voice of children with cochlear implant during the verbotonal rehabilitation)
Autori
Vranić, Đurđica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Čovjek i govor : Man and speech - 50 godina SUVAG-a, VII. međunarodni simpozij verbotonalnog sistema
/ Gl. urednica Dulčić, Adinda - Zagreb : Poliklinika SUVAG, 2012, 169-183
ISBN
978-953-95195-8-0
Skup
Čovjek i govor : Man and speech - 50 godina SUVAG-a, VII. međunarodni simpozij verbotonalnog sistema
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.05.2011. - 21.05.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
umjetna pužnica; oralno-nazalna ravnoteža; nazalnost; verbotonalna rehabilitacija
(cochlear implant; oral-nasal balance; nasality; verbotonal rehablitation)
Sažetak
Uspostava oralno-nazalne ravnoteže u glasu djece s umjetnom pužnicom tijekom verbotonalne rehabilitacije Nazalnost uzrokovana neprikladnom kontrolom oralno-nazalne ravnoteže je obilježje glasa gluhih, a povezuje se s odsutnošću slušne kontrole tijekom glasovne i govorne produkcije. Budući da UMP omogućava slušnu kontrolu, postavlja se pitanje istodobne kontrole i oralno-nazalne ravnoteže, što je još uvijek predmet brojnih studija. Stoga je cilj našeg istraživanja bio ispitati nazalnost u glasu predškolske djece s UMP u odnosu na vrijeme trajanja verbotonalne rehabilitacije (VT). U ispitivanje je bilo uključeno 31 dijete s prelingvalnim oštećenjem sluha, a s obzirom na vrijeme rehabilitacije nakon ugradnje UMP, djeca su bila podijeljena u tri podskupine. Izgovor samoglasnika sniman je oralnim i nazalnim mikrofonom i analiziran Nasal View Sistemom (Dr Speech, Tiger DRS ). Analiza dobivenih vrijednosti pokazuje da tijekom rehabilitacije dolazi do smanjenja nazalnosti u glasu. Najveće razlike su između prve i treće podskupine, tj. djece koja su tek započela verbotonalnu slušno-govornu rehabilitaciju i djece koja su najdulje na rehabilitaciji. Israživanje je pokazalo da se uporabom UMP tijekom rehabilitacije smanjuje nazalnost u glasu tj. uspostavlja oralno- nazalna ravnoteža, što govori o učinkovitosti dobro planirane VT rehabilitacije . Nastale pozitivne promjene u produkciji glasa znače promjenu njegove kvalitete te upućuju na potrebu mjerenja nazalnosti kao pokazatelja napretka, kako u dijagnostičkom postupku, tako i u postupku rehabilitacije.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
207-0000000-2293 - Funkcionalni verbotonalni dijagnostički program za djecu oštećena sluha i govora (Runjić, Nađa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Poliklinika SUVAG
Profili:
Đurđica Vranić
(autor)