Pregled bibliografske jedinice broj: 597022
Elektrofiziološki korelati kognitivnih i jezičnih funkcija
Elektrofiziološki korelati kognitivnih i jezičnih funkcija // Čovjek i govor : Man and Speech : Znanstveno-stručna monografija VII. međunarodnog simpozija verbotonalnog sistema (svibanj, 2011.) / gl. urednica dr. sc. Adinda Dulčić (ur.).
Zagreb: Poliklinika SUVAG, 2012. str. 286-302 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 597022 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektrofiziološki korelati kognitivnih i jezičnih funkcija
(Electrophysiological correlation of cognitive and language functions)
Autori
Dulčić Adinda ; Pavičić Dokoza, Katarina ; Munivrana, Boška
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Čovjek i govor : Man and Speech : Znanstveno-stručna monografija VII. međunarodnog simpozija verbotonalnog sistema (svibanj, 2011.)
/ Gl. urednica dr. sc. Adinda Dulčić - Zagreb : Poliklinika SUVAG, 2012, 286-302
ISBN
978-953-95195-8-0
Skup
VII. međunarodni simpozij verbotonalnog sistema (svibanj, 2011.)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.05.2011. - 21.05.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
elektrofiziološki korelati ; kognitivne i jezične funkcije
(Electrophysiological correlations ; cognitive and language functions)
Sažetak
Elektrofiziološki korelati kognitivnih i jezičnih funkcija Mnogi autori ističu da dječja sposobnost zadržavanja podataka u radnoj memoriji neposredno utječe na različite aspekte jezičnog razvoja. Smatraju da oštećeno fonološko pamćenje u ranoj dobi može kasnije rezultirati poteškoćama u jezičnom razvoju te dovesti i do posebnih jezičnih teškoća. Navedene teškoće povezuju se s postojanjem deficita u radnom pamćenju, tj. teškoćama u procesiranju i zadržavanju određene rečenice ili njenog dijela u pamćenju. Ponavljanje dugih rečenica također može poslužiti za praćenje jezičnog progresa djece s jezičnim teškoćama, jer zahtijeva da dijete ponovno proizvede, a ne ponovi rečenicu pomoću kratkoročnog pamćenja. Druga hipoteza je ta da djeca s jezičnim teškoćama imaju poremećaj procesiranja kratkih i brzo prezentiranih auditivnih podražaja i pamćenja vremenskog slijeda informacija. Cilj ovoga istraživanja bio je utvrditi korelaciju između elektrofizioloških (sposobnost zamjećivanja i razlikovanja zvučnog podražaja kod djece s jezično-govornim teškoćama metodom evociranih potencijala), kognitivnih i jezičnih varijabli. Eksperiment je proveden dva puta u razmaku od godine dana. Ispitanici su bili 12-ero djece s govorno-jezičnim teškoćama u dobi od 7 do 9 godina. Radna memorija (kognitivne varijable) i praćenje verbalnog slijeda (jezična varijabla) ispitane su ponavljanjem logatoma, rečenica i primjenom Token testa. Mjerenje evociranih potencijala je izvršeno na 32-kanalnom aparatu za moždanu kartografiju tipa Neuroscan. Upotrijebljena je kapa s kanalima prema 10–20 internacionalnom sustavu. U provedenom eksperimentu, kao podražaj, korištena su dva čista tona (1kHz i 2kHz). Podražaji su bili prezentirani u odd ball paradigmi, te se od ispitanika tražila svjesna reakcija. Mjerene su latencije i amplitude analiziranih (P1, N1, P2, N2 i P3) valova, te vrijeme reakcije i broj točnih odgovora. Korelacijske analize između elektrofizioloških varijabli i varijabli kojima se ispituje radna memorija i jezični progres, omogućavaju bolji uvid u etiologiju, dijagnostiku i evaluaciju terapijskog napretka djece s jezičnim teškoćama.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-207-0000000-2293 - Funkcionalni verbotonalni dijagnostički program za djecu oštećena sluha i govora (Runjić, Nađa, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Poliklinika SUVAG