Pregled bibliografske jedinice broj: 596580
Modificiranje komponenti drvno-pkastičnih kompozita na osnovi polietilena
Modificiranje komponenti drvno-pkastičnih kompozita na osnovi polietilena, 2012., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 596580 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modificiranje komponenti drvno-pkastičnih kompozita na osnovi polietilena
(Modificatiom of components for wood-plastic composites based on polyethylene)
Autori
Jelovčić, Ines
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
18.07
Godina
2012
Stranica
48
Mentor
Hrnjak-Murgić, Zlata
Neposredni voditelj
Katančić, Zvonimir
Ključne riječi
drvno-plastični kompoziti ; polietilen visoke gustoće (HDPE) ; termogravimetrijska analiza ; energija površine
(wood plastic composites ; high density polyethylene (HDPE) ; thermogravimetric analysis ; surface energy)
Sažetak
Proizvodnja drvno-plastičnih kompozita (engl. wood plastic composites - WPC) danas predstavlja dobru alternativu zbrinjavanju sve većih količina drvnih i plastičnih otpadnih materijala koji su veliki problem za onečišćenje okoliša. Specifičnosti pojedinih vrsta osnovnih drvnih i plastičnih materijala, mogućnosti njihove modifikacije i razne kombinacije omogućuju izradu različitih tipova kompozita, a time i oblikovanje krajnjih proizvoda točno određenih svojstava. U ovom je radu ispitivana mogućnost modifikacije komponenti te svojstva drvno-plastičnih kompozita pripremljenih od polietilena visoke gustoće (HDPE) i drvnog brašna, uz dodatak različitih aditiva. U svrhu poboljšanja mješljivosti i krajnjeg dobivanja homogenih kompozita HDPE je modificiran dodatkom plastifikatora diizodecil-ftalata, a za poboljšanje tvrdoće materijala korišten je poli(vinil-klorid), PVC. Ostali korišteni aditivi bili su dvije vrste nanopunila modificirane površine: kalcijev karbonat (CaCO3) i silicijev dioksid (SiO2) te dvije vrste usporivača gorenja: pentaeritritol (PER) i amonijev polifosfat (APP). Karakterizacija zasebnih komponenti uzoraka provedena je određivanjem slobodne eneregije površine metodom kontaktnog kuta, a karakterizacija drvno-plastičnih kompozita određivanjem toplinske postojanosti termogravimetrijskom analizom. Rezultati termogravimerijske analize pokazali su dobra svojstva drvno-plastičnih kompozita pripremljenih s CaCO3 nanopunilom. Ova vrsta nanopunila pokazala je i optimalne parametre adhezije s HDPE-om i drvnim brašnom što se objašnjava činjenicom da se CaCO3 nanopunilo smješta na međupovršinu drvnog brašna i polietilena, međusobno ih povezuje i preuzima ulogu kompatibilizatora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-0821504-1976 - Istraživanje, razvoj i ocjena polimernih kompozita za primjenu u građevinarstvu (Hrnjak-Murgić, Zlata, MZOS ) ( CroRIS)
125-1252971-3033 - Razvoj inovativnih višefunkcionalnih polimernih mješavina (Jelenčić, Jasenka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb