Pregled bibliografske jedinice broj: 596577
MEHANIČKA SVOJSTVA DRVNO-PLASTIČNIH KOMPOZITA NA OSNOVI POLIETILENA
MEHANIČKA SVOJSTVA DRVNO-PLASTIČNIH KOMPOZITA NA OSNOVI POLIETILENA, 2012., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 596577 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
MEHANIČKA SVOJSTVA DRVNO-PLASTIČNIH KOMPOZITA NA OSNOVI POLIETILENA
(MEHANICAL PROPORTIES OF WOOD–PLASTIC COMPOSITES BASED ON POLYETHYLENE)
Autori
Đurđević, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
18.07
Godina
2012
Stranica
54
Mentor
Jelenčić, Jasenka
Neposredni voditelj
Kratofil Krehula, Ljerka
Ključne riječi
drvno – plastični kompoziti; polietilen visoke gustoće (HDPE); mehanička svojstva; nanopunila
(wood-plastic composites; high density polyethylene (HDPE); mehanical proporties; nanofillers)
Sažetak
Drvno-plastični kompoziti (engl. wood plastic composites - WPC) vrsta su materijala koja se ubraja u „zelene kompozite“ jer se proizvode od otpadnih drvnih i plastičnih materijala, a nakon upotrebe mogu biti zbrinuti recikliranjem. Drvno-plastični kompoziti imaju vrlo dobra uporabna svojstva te se sve više primjenjuju na otvorenom, kao podne, zidne i krovne obloge, gdje su izloženi utjecaju topline i vlage. U ovom su radu drvno-plastični kompoziti (WPC) pripremljeni su u omjeru od 70 % polimera (50 % HDPE, 20 % PVC) i 30 % drvnog brašna (DB), uz dodatak različitih vrsta aditiva: nanopunila kalcijevog karbonata (CaCO3) i silicijevog dioksida (SiO2) te usporivača gorenja amonijevog polifosfata (APP) i pentaeritritola (PER). Pripremljenim uzorcima drvno-plastičnih kompozita različitih sastava određena su mehanička svojstva (prekidna čvrstoća, prekidno istezanje, modul elastičnosti, tvrdoća, žilavost i abrazija) i stupanj apsorpcije vlage. Rezultati pokazuju da dodatak nanopunila silicijevog dioksida (SiO2), uz usporivače gorenja, unapređuje mehanička svojstva (uzorak 3A-APP-PER), a uzorci s ovom vrstom nanopunila imaju i najmanji gravimetrijski stupanj apsorpcije vode. Razlog tome je nakupljanje nanopunila silicijevog dioksida na površini uzorka i stvaranje barijernog sloja s usporivačima gorenja čime se sprečava prodiranje vlage u materijal i poboljšavaju njegova uporabna svojstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-0821504-1976 - Istraživanje, razvoj i ocjena polimernih kompozita za primjenu u građevinarstvu (Hrnjak-Murgić, Zlata, MZOS ) ( CroRIS)
125-1252971-3033 - Razvoj inovativnih višefunkcionalnih polimernih mješavina (Jelenčić, Jasenka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb