Pregled bibliografske jedinice broj: 593652
Demografska slika, kvaliteta i uvjeti života u Nadinu tijekom željeznog doba
Demografska slika, kvaliteta i uvjeti života u Nadinu tijekom željeznog doba // XVI. MEĐUNARODNO ARHEOLOŠKO SAVJETOVANJE « Nastambe i stanovanje od prapovijesti do srednjeg vijeka »
Pula, Hrvatska, 2010. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 593652 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Demografska slika, kvaliteta i uvjeti života u Nadinu tijekom željeznog doba
(Quality of Life and Living Conditions in Nadin in the Iron Age)
Autori
Anđelinović, Šimun ; Balić, Ela ; Anterić, Ivana ; Bašić, Željana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVI. MEĐUNARODNO ARHEOLOŠKO SAVJETOVANJE « Nastambe i stanovanje od prapovijesti do srednjeg vijeka »
/ - , 2010
Skup
XVI. MEĐUNARODNO ARHEOLOŠKO SAVJETOVANJE « Nastambe i stanovanje od prapovijesti do srednjeg vijeka »
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 24.11.2010. - 27.11.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Nekropola na ravnom u Nadinu; ljudski osteološki materijal; antropološka analiza
(Nadin flat necropolis; human osteological material; anthropological analysis)
Sažetak
Autori u ovom radu pokušavaju rasvijetliti kvalitetu i uvjete života, kao i opću demografsku strukturu stanovništva željeznog doba u Nadinu. Prilikom istraživanja 2005. godine u Nadinu istražena je cela 1 s 18 grobova. od kojih su samo neki sačuvani in situ. Nakon antropološke analize utvrđeno je da je minimalan broj sahranjenih osoba 45, od kojih 5 žena, 9 muškaraca, 22 djece te 9 odraslih osoba, kojima se zbog iznimne fragmentiranosti nije mogao odrediti spol. U ovoj celi prevladava obred pokapanja, a zastupljeno je i spaljivanje: naime, u šest grobova pronađene su kosti spaljenih pokojnika. prosječna doživljena dob za muškarce iznosi 36, 7 godina, a za žene 46 godina. Za 11 djece bilo je moguće odrediti prosječnu doživljenu dob u trenutku smrti koja je iznosila 8, 5 godina. Usprkos većim postmortalnim oštećenjima korteksa uočene su sljedeće patološke promjene: zubni karijes kod dvije osobe (42, 9%), odnosno u 16% zubi, alveolarna resorpcija kod dvije osobe (28, 6%) odnosno 35, 9% zubi, hipoplazija zubne cakline kod dvije osobe (25%), odnosno 33, 87% zubi. Od osoba koje su imale sačuvane kralješke, tri osobe (27, 3%) imale su vidljive Schmorlove defekte. Jedanaest osoba imalo je znakove osteoartritisa (50% od svih odraslih osoba) na očuvanim zglobnim plohama. Kod jedne odrasle osobe i jednog djeteta vidljiva je cribra orbitalia u sanaciji. Ujedno su ovo jedine dvije osobe sa sačuvanim orbitama. Znakovi periostitisa vidljivi su kod tri odrasle osobe, odnosno 13, 6% od ukupnog broja odraslih osoba. Kod devetero djece (40, 9% od ukupnog broja djece) vidljivi su znakovi aktivnog generaliziranog periostitisa. Osim ljudskog osteološkog materija u 9 grobova pronađene su i životinjske kosti, od kojih je za ukupno 47 kostiju bilo moguće odrediti kojoj vrsti pripadaju i o kojoj se kosti radi. Popis zastupljenih životinja je slijedeći: ovca, koza, svinja, govedo, jelen i mačka. Također su pronađene i puževe kućice i školjke. Za daljnje rasvjetljavanje demografske strukture stanovništva potrebne su dodatne analize
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Arheologija, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
258-2160800-0333 - DNA analiza ranosrednjovjekovne populacije s područja južne Hrvatske (Anđelinović, Šimun, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Splitu