Pregled bibliografske jedinice broj: 591010
Sekundarna traumatizacija supruga veterana oboljelih od PTSP-a
Sekundarna traumatizacija supruga veterana oboljelih od PTSP-a // MHE Konferencija 2012 Knjiga sažetaka
Split, 2012. str. 14-15 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 591010 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sekundarna traumatizacija supruga veterana oboljelih od PTSP-a
(Secondary traumatic stress among wives of war veterans with PTSD)
Autori
Stevanović, Aleksandra ; Kuterovac Jagodić, Gordana ; Frančišković, Tanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
MHE Konferencija 2012 Knjiga sažetaka
/ - Split, 2012, 14-15
Skup
PTSP i njegov utjecaj na drugu i treću generaciju, Satelitski simpozij, Mental Health Europe conference 2012
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 14.06.2012
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Sekundarna traumatizacija; sekundarni traumatski stres; supruge; emocionalno funkcioniranje; percipirana kvaliteta života; posttraumatski stresni poremećaj; ratni veterani
(Secondary traumatization; secondary traumatic stress; wives; emotional functioning; percieved quality of life; posttraumatic stress disorder; war veterans)
Sažetak
Rezultati dosadašnjih istraživanja ukazuju na to da supruge ratnih veterana imaju niz psihičkih i tjelesnih simptoma uključujući i simptome sekundarnog traumatskog stresa. S obzirom na broj veterana Domovinskog rata oboljelih od PTSP-a postavlja se pitanje psihološkog zdravlja njihovih supruga. Cilj ovog istraživanja bio je ispitati razinu simptoma sekundarnog traumatskog stresa (STS), trenutnih psiholoških simptoma i percipirane kvalitete života i usporedbu između skupina ispitanica čiji su muževi oboljeli od PTSP-a (KS1, N=50), ispitanica čiji muževi nemaju PTSP (KS2, N=50) i ispitanica čiji muževi nisu sudjelovali u Domovinskom ratu (US, N=50). Također, cilj je bio i ispitati povezanost simptoma STS-a, psiholoških simptoma i percipirane kvalitete života. Istraživanje je provedeno u Centru za psihotraumu Rijeka gdje je sa svim ispitanicama proveden je strukturirani intervju iz kojeg su dobiveni sociodemografski podaci. Sve ispitanice su ispunile upitnik Kratki inventar simptoma i MANSA upitnik za procjenu kvalitete života. Modificirani upitnik za posrednu traumatizaciju ispunjavale su samo supruge ratnih veterana. Dobiveni rezultati govore da 36% supruga veterana oboljelih od PTSP-a zadovoljava kriterij za sekundarni traumatski stresni poremećaj. Ispitanice iz skupine KS1 postižu i značajno veću razinu simptoma STS-a, svih ispitivanih simptoma emocionalnog funkcioniranja te značajno manju percipiranu kvalitetu života u odnosu na ispitanice iz skupina KS1 i US. Rezultati ispitivanja povezanosti pokazuju da supruge veterana koje imaju veću razinu simptoma STS imaju i veću razinu svih ispitivanih psiholoških simptoma te manju razinu percipirane kvalitete žiivota. Kliničari koji se bave psihotraumom trebali bi imati na umu da život s traumatiziranom ratnim veteranom može dovesti do sekundarnih stresnih reakcija kod njihovih supruga. Sistemski psihoterapijski pristup u radu s veteranima Domovinskom rata mogao bi ne samo prevenirati simptome sekundarnog traumatskog stresa već i poboljšati funkcioniranje primarne žrtve traume i partnersko funkcioniranje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Filozofski fakultet, Zagreb