Pregled bibliografske jedinice broj: 588699
"Casuistic Southern European Traditional Ballads about St Catherine of Alexandria : a Comparative Approach"
"Casuistic Southern European Traditional Ballads about St Catherine of Alexandria : a Comparative Approach" // Spiritual practices and economic realities : Feminist challanges / Jambrešić Kirin, Renata ; Prlenda, Sandra (ur.).
Zagreb: Centar za ženske studije ; Institut za etnologiju i folkloristiku (IEF), 2011. str. 139-162 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 588699 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Casuistic Southern European Traditional Ballads about St Catherine of Alexandria : a Comparative Approach"
Autori
Delić, Simona
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Spiritual practices and economic realities : Feminist challanges
/ Jambrešić Kirin, Renata ; Prlenda, Sandra - Zagreb : Centar za ženske studije ; Institut za etnologiju i folkloristiku (IEF), 2011, 139-162
ISBN
978-953-6020-61-4
Skup
Spiritual practices and economic realities : Feminist challanges
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 25.09.2009. - 29.09.2009
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
traditional ballad on St Catherine ; European balladry ; Croatian tradition
Sažetak
U tekstu se raspravlja o kazuističnosti tradicijske južnoeuropske balade o svetoj Katarini iz Aleksandrije, svetici intelektualki, čiji život i muku (passio) predaja locira u IV. stoljeće. Riječ je o pjesničkom žanru karakteristične transgresivne prirode koji pripada tzv. kanonskoj favoriziranoj tradiciji i koji je bio dio neslavne europske "globalizacijske" prošlosti (tradirane, primjerice, tijekom križarskih ratova), no koji se opire jednoznačnim tumačenjima. Ove balade čitatelju i slušatelju postavljaju vrlo proturječne zahtjeve identifikacije s likom s različitim ishodima u pojedinim ograncima europske baladne tradicije. U tom je smislu nemoguće izvući neka opća mjesta i predodžbe o svetoj Katarini, čak i unutar pojedine baladne tradicije. Naime, karakterizacija likova ovisi o pripovjedaču i o odabranom narativnom obrascu, kao i o gradnji zapleta. Poetički najuspješnije balade i romance su one koje nude uživljavanje u duhovni život svetice i njezin osjećaj poziva na spiritualizaciju. U nekim pak ograncima hispanske tradicije romance o svetoj Katarini kao da pozivaju na čitanje u širem društvenom kontekstu, raskrinkavajući ideologiziranost zapleta. Pritom i same zapadaju u paradokse karakteristične za žanr kazusa duplicirajući rasističke i "imperijalističke" vrijednosti koje su kao kazusi bile pozvane dokinuti. Poglavito se to odnosi na "pripitomljavanje" lika svetice koju se subverzivno koristi i za antiintelektualističku kritiku elitne kulture, iz koje su možda balade i potekle, kao prežitak mizogine, antisemitske i maurofobne tradicije u ženskoj kulturi pripovijedanja. Drugdje pak romance o svetoj Katarini, kao sastavnice dječjeg i ženskog folklora, spiritualiziraju lik svetice omogućujući kazivačima i slušateljima/ čitateljima uživljavanje u duhovni život svetice i familijariziranje sa svetičinom potencijalnom "virtualnom magijom".
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
Napomena
Nakladnička cjelina: Biblioteka Feminizmi u transnacionalnoj perspektivi = Series Feminisms in a transnational perspectives ; knj. 3. ; u publikaciji je prezentirana kolekcija radova sa skupova The third and the forth postgraduate course held in IUC Dubrovnik in spring of 2009 and 2010.
POVEZANOST RADA
Projekti:
189-1890666-0665 - GENOLOŠKI ASPEKTI USMENE I PUČKE TRADICIJE (Marks, Ljiljana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Simona Delić
(autor)