Pregled bibliografske jedinice broj: 587681
Ironic Mythopoetics of Absolute Sovereignty in Heinrich von Kleist’s Hermannsschlacht
Ironic Mythopoetics of Absolute Sovereignty in Heinrich von Kleist’s Hermannsschlacht // Germania Remembered 1500-2009 / Lee, Christina/McLelland, Nicola (ur.).
Tuscon (AZ): Arizona Center for Medieval and Renaissance Studies, 2013. str. 191-207 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 587681 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ironic Mythopoetics of Absolute Sovereignty in Heinrich von Kleist’s Hermannsschlacht
Autori
Zelić, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
ISBN
978-0-86698-473-7
Skup
Germania Remembered 1500-2009
Mjesto i datum
London, Ujedinjeno Kraljevstvo, 19.11.2009. - 20.11.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Irony, Mythopoetics, Sovereignty
Sažetak
Autor u ovom izvornom znanstvenom radu istražuje ironični hvalospjev apsolutnoj suverenosti koji je sastavio Heinrich von Kleist u svojoj povijesnoj drami Die Hermannsschlacht (Hermannova bitka) iz 1808. godine. Kleistova poetska fantazija, s jedne strane, sadrži brojne povijesne, političke, pravne i logične proturječnosti. Njegova estetika okrutnosti i bestijalnosti, s druge strane, sadrži i brojne ironične situacije. Autor ovo estetski radikalno, dapače, politički ekstremističko djelo proučava u kontekstu filozofije i književnosti od Renesanse do Poratnog doba i ispituje njegove povijesne i političke te estetske i književne implikacije za današnjicu. Kleist u ovom djelu piše o porazu rimske vojske protiv Hermanna Keruščanina u Teutoburškoj šumi. Ovo djelo je prema Zeliću alegorija na Napoleona i njegovu okupaciju Njemačke na početku XIX. st. To je svakako istina, a Hermann je inače nacionalni junak Nijemaca. Međutim prema Zeliću ovo prelazi u stalni rat Nijemaca protiv Rima. Međutim prema Kleistu Hermann je svjesno žrtovao civile za spas domovine. U Kleistovom djelu ne spominje se demokracija ni vlast naroda. Kleist opisuje kako je rimski zapovjednik Varo ranjen, zarobljen i zvjerski ubijen što sve pojačava njemačko rodoljublje. Zelić ipak nije spomenuo J. G. Fichtea i njegove „Reden an die deutsche Nation“ 1814.“, a to je predložak njemačkog nacionalizma, pa i nacizma. Doprinos znanosti sastoji se u spoznaji ironija i proturječnosti pri veličanju apsolutne suverenosti u povijesnoj drami.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Književnost