Pregled bibliografske jedinice broj: 583652
Informativni složenac: analiza retoričkih vrsta unutar informativnih emisija hrvatskih televizija
Informativni složenac: analiza retoričkih vrsta unutar informativnih emisija hrvatskih televizija // Diskurs i dijalog: Teorije, metode i primjene. Zbornik radova s 24. međunarodnog znastvenog skupa Hrvatskog društva za primijenjenu lingvistiku održanog na Filozofskom fakultetu u Osijeku 20.-22. svibnja 2010. / Karabalić, Vladimir ; Aleksa Varga, Melita ; Pon, Leonard (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2011. str. 193-206
CROSBI ID: 583652 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Informativni složenac: analiza retoričkih vrsta unutar informativnih emisija hrvatskih televizija
(Information Stew- Analysis of Rhetoric Genres in the News of Croatian Televisions)
Autori
Vančura, Alma ; Tomić, Diana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Diskurs i dijalog: Teorije, metode i primjene. Zbornik radova s 24. međunarodnog znastvenog skupa Hrvatskog društva za primijenjenu lingvistiku održanog na Filozofskom fakultetu u Osijeku 20.-22. svibnja 2010.
Urednik/ci
Karabalić, Vladimir ; Aleksa Varga, Melita ; Pon, Leonard
Izdavač
Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Grad
Osijek
Godina
2011
Raspon stranica
193-206
ISBN
978-953-314-038-4
Ključne riječi
informativne emisije, infotainment, retoričke vrste, strategije
(news, infotainment, rhetoric genres, strategies)
Sažetak
U ovom se radu analizira format središnjih informativnih emisija hrvatskih televizija s obzirom na retoričke vrste. Kriteriji za podjelu retoričkih vrsta su brojni (Škarić, 2003), a retorička praksa današnjice, posebice medija, otvara nove mogućnosti za klasifikaciju. S druge strane, format informativnih emisija na televiziji uvelike je određen i ciljem djelovanja na publiku te se posljednjih godina sve češće govori o zabavnom karakteru informativnih emisija (eng. infotainment) što naravno utječe i na prisutnost pojedinih retoričkih vrsta unutar formata. Unutar informativnih emisija možemo pronaći neke retoričke vrste spomenute u Škarićevoj podjeli (2003): anketu, intervju i razgovor na temu kao dio skupine razgovora, potom kratke monologe od kojih bi se većina mogla naći unutar informativne emisije, te posebne govorne vrste od kojih se u novije vrijeme prijenos (javljanja s mjesta događaja) često susreće u televizijskim „dnevnicima”. Letica (2003) ne nudi klasifikaciju vrsta nego detaljan opis pojedinih u sklopu televizijskog medija, što u ovom radu služi kao dodatan temelj za analizu korpusa s obzirom da se uključuju tipične televizijske. Stoga je cilj rada odrediti koje retoričke vrste prevladavaju u informativnim emisijama hrvatskih televizija (na temelju postojećih klasifikacija ili opisa), njihovo trajanje i vremenski udio unutar emisije, odrediti vezu između niza vrsta unutar samog formata (polifonost svake od njih), te provjeriti koliko elementi formata određuju strategiju emisije, odnosno miješanje strategija. Takva je analiza provedena na korpusu od 15 informativnih emisija (po pet svake od hrvatskih televizija) u trajanju od ukupno preko osam sati. Rezultati pokazuju da je očekivano najveći udio vijesti i najava, te polifonost vrsta unutar formata, no i priličan broj različitih komentara, Isto tako, vidljiva je razlika u strukturi informativne emisije nacionalne televizije u odnosu na komercijalne.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-3096 - Neurolingvistički aspekti bilingvizma (Mildner, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb