Pregled bibliografske jedinice broj: 583551
Suvremeni izazovi dominantnim geopolitičkim vizijama
Suvremeni izazovi dominantnim geopolitičkim vizijama // Politička misao : Croatian political science review, 48 (2011), 4; 41-60 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 583551 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suvremeni izazovi dominantnim geopolitičkim
vizijama
(The Contemporary Challenges to the Dominant
Geopolitical Visions)
Autori
Kurečić, Petar
Izvornik
Politička misao : Croatian political science review (0032-3241) 48
(2011), 4;
41-60
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
geopolitička evolucija ; teorijske perspektive ; geopolitičke vizije ; antigeopolitika ; feministička geopolitika ; društveni pokreti
(geopolitical evolution ; theoretical perspectives ; geopolitical visions ;)
Sažetak
Geopolitička evolucija neprekidan je proces. Na geopolitičku evoluciju ponajviše utječu geopolitički uvjeti u kojima se odvijaju geopolitički odnosi i procesi. Spoznavanje geopolitičke evolucije nemoguće je bez kritičkog preispitivanja, pa i odbacivanja dominantnih geopolitičkih vizija. Postoje različite vrste teorijskih perspektiva koje odbacuju dominantne geopolitičke vizije i diskurse te geopolitičke prakse političkih elita. Te teorijske perspektive poznate su kao: kritička geopolitika, antigeopolitika, geopolitika podčinjenosti, feministička geopolitika, radikalna geopolitika. Postoje i različita shvaćanja odnosa tih teorijskih perspektiva, pri čemu je jasno da se sve preklapaju međusobno i svaka od njih posebno s kritičkom geopolitikom, razlikujući se u fokusu istraživanja i identifikaciji novih momenata, a bivajući slične po otklonu od dominantnih geopolitičkih vizija i prakse, na koje različito reagiraju: davanjem kritike, pružanjem otpora ili nuđenjem alternativa. U ovome radu fokus je istraživanja na antigeopolitici, radikalnoj geopolitičkoj viziji koja u pitanje dovodi odnose izrabljivanja i dominacije. Antigeopolitika predstavlja i teorijsku perspektivu koja je najozbiljniji izazov dominantnim načinima predstavljanja svijeta. Zagovaratelji antigeopolitike svoja istraživanja usredotočuju na antikolonijalne i antiimperijalističke borbe te na društvene pokrete i mreže koji se protive globalizaciji i geoekonomskoj logici koju zagovaraju političko-ekonomske elite država, multinacionalnih korporacija i međunarodnih institucija, posebice financijskih. Rad se osvrće i na ključne aspekte ostalih teorijskih perspektiva koje predstavljaju više ili manje radikalan otklon od dominantnih geopolitičkih vizija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- International Bibliography of the Social Sciences (IBSS)
- International Political Science Abstracts
- Worldwide Political Science Abstracts, Academic Search Premier