Pregled bibliografske jedinice broj: 583217
Slogovna struktura hrvatskih brojalica i brzalica
Slogovna struktura hrvatskih brojalica i brzalica // Jezik kao informacija / Language as Information Knjiga sažetaka / Book of Abstracts / Peti-Stantić, Anita ; Stanojević, Mateusz-Milan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku / Srednja Europa, 2012. str. 97-99 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 583217 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Slogovna struktura hrvatskih brojalica i brzalica
(Syllable Structure of Croatian Counting-out Rhymes and
Tongue Twisters)
Autori
Nikolić, Davor ; Bakarić, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Jezik kao informacija / Language as Information Knjiga sažetaka / Book of Abstracts
/ Peti-Stantić, Anita ; Stanojević, Mateusz-Milan - Zagreb : Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku / Srednja Europa, 2012, 97-99
ISBN
978-953-6979-96-7
Skup
Jezik kao informacija. XXVI. međunarodni znanstveni skup
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.05.2012. - 13.05.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
brojalica ; brzalica ; eufonija ; izgovorna pogreška ; slog
(counting-our rhyme ; tongue twister ; euphony ; speech error ; syllable)
Sažetak
Slogovna struktura (odsječci, glasnička ograničenja, način slogovanja) određena je fonološkim sustavom pojedinoga jezika. Određeni tipovi tekstova, posebice oni koji posjeduju literarnu vrijednost, potenciraju osobitosti koje proizlaze iz slogovne strukture radi postizanja estetskoga i ludičkoga učinka. U tu skupinu tekstova spadaju i brojalice i brzalice koje su primarno bile predmetom proučavanja folklorista, a u novije doba i fonologa, ponajprije radi utvrđivanja načela fonološkoga kodiranja. Cilj je ovoga istraživanja utvrđivanje slogovne strukture u hrvatskim brojalicama i brzalicama. Korpus na kojem je provedeno istraživanje sastoji se od brojalica i brzalica prikupljanih pri Katedri za hrvatsku usmenu književnost Filozofskoga fakulteta u Zagrebu od 1986. do danas. Pretpostavljeno je kako upravo slogovna struktura predstavlja ključnu vrsnu razliku između ovih dvaju žanrova. Kao glavni alat istraživanja u programskom jeziku Python izrađena je aplikacija za automatsko slogovanje teksta. Ona se temelji na pravilima koja proizlaze iz načela najvećega pristupa te ograničenja raspodjele fonema u slogovima hrvatskoga jezika, što se smatra govornom univerzalijom. Analizirana su dva parametra: odnos otvorenih i zatvorenih slogova te učestalost pojavljivanja suglasničkih skupina. Prvi dio istraživanja usredotočio se na problem eufoničnosti, koja se između ostaloga definira i dominacijom otvorenih slogova. I brojalice i brzalice pokazale su izrazitu zastupljenost otvorenih slogova, a dodatnom usporedbom s drugim specijaliziranim literarnim korpusima (lirika, epika, proza) načelo eufoničnosti potvrđeno je konstitutivnim za oba žanra. Učestalost suglasničkih skupina, a posebice određenih podtipova, pokazala se ključnom za opis hrvatskih brzalica. Nizanje istih ili sličnih skupina radi otežavanja (brzoga) izgovora, što prisiljava govornika na pogrešku, ovim je istraživanjem potvrđeno kao načelo oblikovanja najvećega broja hrvatskih brzalica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-130-1300787-0789 - Novi zapisi hrvatske usmene književnosti (sistematizacija i valorizacija) (Botica, Stipe, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb