Pregled bibliografske jedinice broj: 582629
Upravljanje rizicima IT-projekata u državnoj i javnoj upravi
Upravljanje rizicima IT-projekata u državnoj i javnoj upravi // MIPRO 2012, 35. International Convention / Biljanović, Petar (ur.).
Rijeka: Hrvatska udruga za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO, 2012. str. 1899-1903 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 582629 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upravljanje rizicima IT-projekata u državnoj i javnoj upravi
(Managing risks of IT projects in the state and public administration)
Autori
Vojković, Goran ; Cerin, Biljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
MIPRO 2012, 35. International Convention
/ Biljanović, Petar - Rijeka : Hrvatska udruga za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO, 2012, 1899-1903
ISBN
978-953-233-069-4
Skup
MIPRO 2012, 35. jubilee international convention on information and communication technology, electronics and microelectronics
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 21.05.2012. - 25.05.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
upravljanje rizicima; IT-projekti; državna uprava; javna uprava
(Risk management; IT projects; state administration; public administration)
Sažetak
Državna i javna uprava jedan su od najvećih naručitelja projekata iz područja informacijskih tehnologija u Republici Hrvatskoj. Prema podacima državnog proračuna, na takve projekte se godišnje troši oko milijardu kuna. Međutim, sustav nadzora nad takvim projektima, a koji neminovno uključuje sustav upravljanja rizicima, nije na odgovarajući način ni propisan ni razvijen u praksi. Postojeći oblici nadzora nad projektima u javnom sektoru, formalizirani putem sustava unutarnjih financijskih kontrola te poslova koje obavlja Državna ured za reviziju, primarno se usmjeravaju na financijske aspekte projekta, a velikim dijelom su i oblik naknadne kontrole projekta, dakle kada su rizici projekta već ostvareni. U ovom radu želimo pokazati kako bi formaliziranje i propisivanje obveznim upravljanja rizika u IT- projektima u državnoj i javnoj upravi, sukladno uobičajenoj metodologiji (identifikacija rizika, ocjena rizika, tretiranje rizika te monitoriranje i kontrola rizika) povećalo kvalitetu i brzinu realizacije IT-projekata, a u konačnici i smanjilo troškove takvih projekata u državnom i javnom sektoru Republike Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Pravo, Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Zagrebačka škola ekonomije i managementa, Zagreb
Profili:
Goran Vojković
(autor)