Pregled bibliografske jedinice broj: 574523
Prisutnost i djelovanje iseljenika iz Srbije u Veneciji u XV. i XVI. stoljeću
Prisutnost i djelovanje iseljenika iz Srbije u Veneciji u XV. i XVI. stoljeću // Spomenica akademika Sime Ćirkovića / Rudić, Srđan (ur.).
Beograd: Istorijski institut Beograd, 2011. str. 177-194
CROSBI ID: 574523 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prisutnost i djelovanje iseljenika iz Srbije u Veneciji u XV. i XVI. stoljeću
(The Presence and Agency of the Immigrants from Serbia in Venice in the Fifteenth and in the Sixteenth Century)
Autori
Čoralić, Lovorka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Spomenica akademika Sime Ćirkovića
Urednik/ci
Rudić, Srđan
Izdavač
Istorijski institut Beograd
Grad
Beograd
Godina
2011
Raspon stranica
177-194
ISBN
978-86-7743-091-7
Ključne riječi
Venecija, Mletačka Republika, Srbija, migracije, kasni srednji vijek, rani novi vijek, društvena povijest
(Venice, the Republic of Venice, Serbia, migrations, the Late Middle Ages, Early Modern Age, social history)
Sažetak
Središnja tema ovog istraživanja usmjerena je na proučavanje migracija, prisutnosti i djelovanja iseljenika zavičajem iz Srbije u Veneciji. Rad se zaniva na proučavanju i analizi izvorne građe iz Državnog arhiva u Veneciji (Archivio di Stato di Venezia), a ponajprije je riječ o oporučnim spisima (Notarile testamenti). Na osnovu izvorne građe raščlanjuju se temeljne sastavnice iz prošlosti ove skupine useljenika: način njihova spominjanja u venecijanskim vrelima, mjesta stanovanja prema gradskim predjelima i župama, zanimanja te gospodarske mogućnosti. Važna istraživačka pozornost pridaje se svakodnevnom životu iseljenika iz Srbije u venecijanskoj sredini, pri čemu su u žarištu promatranja obiteljski i rodbinski odnosi, kao i prijateljske veze i poznanstva. U završnom dijelu rada istražuju se veze skupine iseljenika de Servia s venecijanskim crkvenim ustanovama i duhovnim osobama. U istraživanju se posebna pozornost poklanja oporučnom spisu i legatima iseljenika Nikole Polovog zvanog Kalojko, iznimno imućnog poduzetnika koji raspolaže s više tisuća dukata kapitala, a znatan njegov dio oporučno dariva crkvama i manastirima na Skadarskom jezeru i na Svetoj Gori. Na kraju se zaključuje kako je istraživanje i raščlamba problematike prisutstva i djelovanja iseljenika iz Srbije u Veneciji važan prilog poznavanju višestoljetnih komunikacija i prožimanja između zapadne jadranske obale i Balkanskog poluotoka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
019-0190611-0593 - Hrvatski istočnojadranski prostor i Mletačka Republika u ranom novom vijeku (Čoralić, Lovorka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Lovorka Čoralić
(autor)