Pregled bibliografske jedinice broj: 573962
Kako postići učinkovitu suradnju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti radi rješavanja spolno prenosivih infekcija
Kako postići učinkovitu suradnju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti radi rješavanja spolno prenosivih infekcija // Knjiga Sažetaka 3. hrvatski kongres o urogenitalnim i spolno prenosivim infekcijama s međunarodnim sudjelovanjem
Zagreb: Klinika za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević ; Hrvatsko društvo za urogenitalne i spolnoprenosive infekcije, 2011. str. 11-11 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 573962 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kako postići učinkovitu suradnju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti radi rješavanja spolno prenosivih infekcija
(How to achieve effective collaboration in primary health care to address sexually transmitted infections)
Autori
Jureša, Vesna ; Musil, Vera ; Majer, Marjeta ; Petrović, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga Sažetaka 3. hrvatski kongres o urogenitalnim i spolno prenosivim infekcijama s međunarodnim sudjelovanjem
/ - Zagreb : Klinika za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević ; Hrvatsko društvo za urogenitalne i spolnoprenosive infekcije, 2011, 11-11
Skup
3. hrvatski kongres o urogenitalnim i spolno prenosivim infekcijama s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 20.05.2011. - 22.05.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
primarna zdravstvena zaštita; spolno prenosive infekcije; adolescenti
(primary health care; sexually transmitted infections; adolescents)
Sažetak
Nedvojbeno, svi se slažu da je uspješno lijeenje spolno prenosivih bolesti mogue jedino ako se pravovremeno i istovremeno lijee svi seksualni partneri i kontakti. Kako u praksi to izgleda, pokazuje i uestalost, bolje rei malobrojnost kontakata sudionika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti: pedijatara, ginekologa, obiteljskih lijenika, školskih lijenika i epidemiologa, u rješavanju spolno prenosivih infekcija. Tko je zapravo odgovoran koordinirati lijeenje, ispitati put prijenosa i upoznati ostale kontakte s moguom infekcijom? Što uiniti u sluaju kad dijete ima spolno prenosivu bolest, a roditelji nisu naši ugovoreni pacijenti, odnosno mi njihovi izabrani lijenici? Što uiniti s mladima koji imaju spolno prenosivu bolest, a zdravstvenu zaštitu im pružaju razliiti lijenici? Optimalno bi bilo kada bi ih lijeio i pratio jedan lijenik. Vrlo esto, upravo mladi, adolescenti ne žele ii svom izabranom lijeniku koji je istovremeno i lijenik njihovih roditelja. Kako riješiti etike dileme u sluaju maloljetnih adolescenata koji imaju spolno prenosivu bolest? Jedan od putova rješavanja ovog izazova je izrada protokola o spreavanju, ranom otkrivanju i lijeenju spolno prenosivih bolesti i infekcija, koji bi sadržavao jednostavne i jasne upute tko što radi, kako radi, kome prosljeuje podatke na primarnoj razini i tko po potrebi koordinira sve aktivnosti. Tijekom okruglog stola „Iz prakse za praksu“ e se na primjerima iz prakse iz primarne zdravstvene zaštite analizirati s kojim poteškoa se susreemo u rješavanju spolno prenosivih infekcija, te kako ostvariti što bolju i uspješniju suradnju za dobrobit naših pacijenta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1080135-0263 - Kardiovaskularni rizici u školske djece i mladih - razvoj modela intervencije (Jureša, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb