Pregled bibliografske jedinice broj: 571652
Neki aspekti ishoda dodjele slušnog pomagala u osoba sa staračkom nagluhošću
Neki aspekti ishoda dodjele slušnog pomagala u osoba sa staračkom nagluhošću // Knjiga sažetaka 4. kongresa hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem LOGOPEDIJA I IZAZOVI NOVOG VREMENA / Bonetti, Luka ; Blaži, Draženka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko logopedsko društvo i Sveučilište u Zagrebu, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Odsjek za logopediju, 2010. str. 100-101 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 571652 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neki aspekti ishoda dodjele slušnog pomagala u osoba sa staračkom nagluhošću
(Some aspects of hearing aid outcome in persons with presbycusis)
Autori
Bonetti, Luka ; Kujundžić Lujan, Marija ; Franić, Jadranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 4. kongresa hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem LOGOPEDIJA I IZAZOVI NOVOG VREMENA
/ Bonetti, Luka ; Blaži, Draženka - Zagreb : Hrvatsko logopedsko društvo i Sveučilište u Zagrebu, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Odsjek za logopediju, 2010, 100-101
Skup
4. kongres hrvatskih logopeda s međunarodnim sudjelovanjem LOGOPEDIJA I IZAZOVI NOVOG VREMENA
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.09.2010. - 25.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Prezbiakuzija; rehabilitacija slušanja
(Presbycusis; hearing rehabilitation)
Sažetak
Cilj rada bio je ispitati neke aspekte ishoda dodjele slušnog pomagala u 24 osobe sa staračkom nagluhošću oba spola, prosječne dobi 76 godina. U tu je svrhu konstruiran i primijenjen upitnik s ukupno 41 tvrdnjom organiziranom u pet cjelina koje su ispitivale: a) učestalost korištenja slušnog pomagala u različitim komunikacijskim situacijama (10 pitanja), b) učestalost pojave negativnih komunikacijskih iskustava pri korištenju pomagala (8 pitanja), c) zadovoljstvo korisnika dodijeljenim pomagalom (10 pitanja), baratanje pomagalom i svakodnevnu brigu o pomagalu (8 pitanja), te emocionalnu komponentu primjene slušnog pomagala (5 pitanja). Slaganje s pojedinom tvrdnjom ispitanici su izražavali na skali od sedam stupnjeva, a svaki je stupanj bio praćen numeričkim pojašnjenjem (postotkom). Odgovori su prikupljeni uz asistenciju istog istraživača, kako bi se osiguralo da svaki ispitanik dobije iste upute o načinu popunjavanja upitnika. Ispitanici su pomagala najvećim dijelom koristili redovito, rjeđe u razgovoru s poznatim i češće u razgovoru s nepoznatim osobama. Pomagala su bila češće korištena u komunikaciji s više osoba, te u komunikaciji sa sugovornikom koji nije u neposrednoj blizini, a rjeđe u situacijama izrazite pozadinske buke. Nešto veći postotak teškoća bio je povezan s praćenjem televizijskih ili radijskih programa, s načinom na koji se na pomagalu podešava glasnoća i jasnoća zvuka, te s njegovim kombiniranim korištenjem s telefonom ili mobitelom, no osnovne radnje (čišćenje pomagala, zamjene baterija) nisu predstavljale teškoću. Ispitanici su općenito bili izrazito zadovoljni pomagalima, pogotovo njihovom vidljivošću i veličinom. Iako je dio smatrao da ih njihovo slušanje i dalje u određenoj mjeri socijalno ograničava, većinu trenutna kvaliteta slušanja ne uznemirava značajno, te se ne osjećaju isključenima iz razgovora ili uzrokom sugovornikove nelagode.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Luka Bonetti
(autor)