Pregled bibliografske jedinice broj: 57116
Termalna lječilišta u ponudi hrvatskog turizma
Termalna lječilišta u ponudi hrvatskog turizma // Zbornik radova-Zdravstveni turizam za 21. stoljeće
Opatija: Thalassotherapia, Referentni centar za zdravstveni turizam i medicinski programirani odmor Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, 2000. str. 97-100 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 57116 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Termalna lječilišta u ponudi hrvatskog turizma
(Thermal resorts in health tourism)
Autori
Sušanj, Mario ; Štefanac-Nadarević, Vesna ; Jonjić, Anto ; Pahor, Đana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik radova-Zdravstveni turizam za 21. stoljeće
/ - Opatija : Thalassotherapia, Referentni centar za zdravstveni turizam i medicinski programirani odmor Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, 2000, 97-100
Skup
Treći znanstveno-stručni skup Zdravstveni turizam za 21. stoljeće
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 19.06.2000. - 21.06.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
termalna lječilišta; zdravstveni turizam; prevencija
(Thermae; health tourism; prevention)
Sažetak
Prirodni ljekoviti činitelji, a posebno termalne vode se od pamtivijeka koriste kod ljudi za liječenje i poboljšanje zdravlja. Balneoterapija, tj. primjena termalnih ljekovitih voda i peloida u liječenju jedan je od najstarijih oblika terapije koji, uz primjenu drugih metoda i čimbenika, već dugi niz godina postiže odlične rezultate u tretiranju različitih bolesti, bolesnih stanja i prevenciji. No, uza sve prednosti, suvremena medicina još uvijek zanemaruje i nekoristi u dovoljnoj mjeri ove metode. Zdravstveni lječilišni turizam bilježi posljednjih desetljeća veliki rast. Termalni izvori su kao prirodna lječilišta u novije vrijeme pretvoreni u suvremene rehabilitacijske centre i mjesta za zdravstveni turizam. Ulaganja u takve objekte u svijetu su u punom zamahu. U Hrvatskoj postoji deset termalnih lječilišta koja su dosadašnjim radom postigla vrlo dobre rezultate. Na žalost, Domovinski rat i mnoge druge okolnosti zaustavile su uspješan razvoj i dovele nas u nepovoljan odnos prema konkurentskim zemljama u ovoj djelatnosti. Ovaj vid turizma zahtijeva velika ulaganja u objekte, opremu, kadrove, marketing i nove programe, te je neophodno pronaći strateške partnere koji bi to omogućili. Pravilnom strategijom razvoja termalna lječilišta bi, uz neke slične institucije, trebale postati jedne od nosioca zdravstvenog turizma u Hrvatskoj čije bi se osnovno djelovanje širilo na druge sadržaje, objekte i kadrove.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita