Pregled bibliografske jedinice broj: 570720
Čuntić i njegova okolica u 14. stoljeću
Čuntić i njegova okolica u 14. stoljeću // Osam stoljeća Čuntića 1211.-2011. / Jakša Raguž, Hrvoje Kekez, Vladimir Krpan (ur.).
Petrinja : Zagreb: Matica hrvatska Petrinja, Hrvatski institut za povijest Zagreb, 2012. str. 39-73 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 570720 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Čuntić i njegova okolica u 14. stoljeću
(Čuntić and its surrounding in 14th Century)
Autori
Novak, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Osam stoljeća Čuntića 1211.-2011.
/ Jakša Raguž, Hrvoje Kekez, Vladimir Krpan - Petrinja : Zagreb : Matica hrvatska Petrinja, Hrvatski institut za povijest Zagreb, 2012, 39-73
ISBN
978-953-7840-06-8
Skup
Osam stoljeća Čuntića 1211.-2011.
Mjesto i datum
Čuntić, Hrvatska, 19.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Čuntić; srednji vijek; posjedi; cisterciti; vlastelinstvo; plemstvo; Bročinci; Cudari; kralj; srednji vijek
(Čuntić; cistercians; manor; Cudar noble family; King; Middle Ages)
Sažetak
U radu se, uz povijest Čuntića, raspravlja o značaju širega područja čuntićke okolice, koja je u sklopu političkih, društveno-povijesnih i gospodarskih procesa i mijena okarakterizirana međusobnim kontaktima i vezama. Iako se prema postojećim malobrojnim dokumentima može utvrditi da Čuntić na području Banovine nije imao ulogu važnijega centralnoga mjesta, njegov mu je povoljni prometni i granični položaj na starome putu prema Pounju omogućio da bude spona, ali i razdjelnica između opatijskih zemalja, biskupskih zemalja oko Hrastovice, sisačkih kaptolskih zemalja, te srednjovjekovne Petrinje i Blinje. Zahvaljujući tome, nalazio se u sferi interesa nekolicine posjednika, te je u nekoliko navrata mijenjao gospodare. Najraniji spomen Čuntića vezan je uz cistercite i Opatiju Topusko, te stoga autorica u prvome dijelu rada obrađuje gospodarsku ulogu same Opatije, ističući pritom i moguću ulogu sekundarne ekonomije u funkcioniranju reda. Pritom utvrđuje važnost čuntićkoga područja za cistercite. Vezano uz to autorica daje i svoj osvrt na izmjenjenu ulogu opatijskoga posjeda u 14. stoljeću i njegov prijelaz u ruke plemstva. U drugome dijelu rada raspravlja se o promjeni posjedovnih odnosa, podrijetlu i pripadnosti čuntićkih gospodara te ulozi plemstva u razvoju Petrinjsko-Gradačkoga vlastelinstva. Pritom se ističe i pitanje uloge kralja i kraljevske obitelji u tome procesu, te uloga samoga Čuntića.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
019-0190610-0591 - Hrvatsko srednjovjekovlje: plemstvo i pučanstvo, vlasti i institucije (Škegro, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, Zagreb
Profili:
Ana Novak
(autor)