Pregled bibliografske jedinice broj: 570087
Analiza postojećeg stanja i mogućnosti šire primjene umjetnog osjemenjivanja konja u Republici Hrvatskoj
Analiza postojećeg stanja i mogućnosti šire primjene umjetnog osjemenjivanja konja u Republici Hrvatskoj // Veterinarska stanica, 43 (2012), 1; 35-43 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 570087 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza postojećeg stanja i mogućnosti šire primjene umjetnog osjemenjivanja konja u Republici Hrvatskoj
(Analysis of the existing situation and possibilities for the general use of artificial insemination of mares in Republic of Croatia)
Autori
Prvanović Babić, Nikica ; Franko, Petra ; Orak, Antonio ; Getz, Iva ; Dobranić, Tomislav ; Grizelj, Juraj ; Folnožić, Ivan ; Bačić, Goran ; Karadjole, Tugomir ; Samardžija, Marko
Izvornik
Veterinarska stanica (0350-7149) 43
(2012), 1;
35-43
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
umjetno osjemenjivanje ; konji ; plodnost ; veterinarska kontrola
(artificial insemination ; horses ; fertility ; veterinary control)
Sažetak
Umjetno osjemenjivanje je važan zootehnološki i uzgojni postupak u konjogojstvu koji se temelji na tri vrlo važna postulata. Prvo je činjenica da spermij i mogu preživjeti izvan tij ela, da se nakon toga mogu aplicirati u spolne organe kobile na način s prihvatljivim uspjehom koncepcije te da je moguće otkriti plodni period ženke. Uzgajivači pastuha i kobila u razvijenim konjogojskim zemljama iz više se razloga već desetljećima priklanjaju umjetnom osjemenjivanju. Dobro organiziran sustav U.O., uključujući redovito uzorkovanje kobila i pastuha, nosi sa sobom niz sanitarnih prednosti znatno smanjujući mogućnost prij enosa spolno prenosivih bolesti. Pravilno izveden postupak omogućuje svojim višestrukim prednostima nad drugim metodama oplodnje (pogotovo nad pripustom) pravilnije iskorištavanje i ekonomsku isplativost kobila. Veći broj ždrijebadi koje uspješno donese na svijet tijekom svojeg uzgojnog perioda, odnosnoživota, dakle plodnost se uvelike povećava u gospodarstvu. Važno je zaključiti i da se troškovi transporta, stres i rizik od ozljeda visoko vrijednih životinja svode na minimum. Svrha rada bila je analizirati postojeće stanje i obraditi mogućnosti za razvoj biotehnologije umjetnog osjemenjivanja u RH. Dosadašnje spoznaje na tom planu u svijetu, razmatrane su kao vodič prema kojem bi i u našoj zemlji trebalo stremiti. Pregledom i obradom podataka dolazimo do zaključka da primjena asistirane reprodukcije u našoj zemlji ima veliki potencijal za razvoj, a uz relativno mala ulaganja u opremu i obrazovanje stručnog kadra može se ostvariti znatan ekonomski profit, sačuvati mnoge autohtone pasmine konja koje su na rubu izumiranja, povećati plodnost i smanjiti širenje zaraza te na taj način podignuti i opću razinu veterinarske kontrole i nadzora nad rasplodnim grlima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0000000-3645 - Optimizacija superovulacije i krioprezervacija kozjih zametaka (Grizelj, Juraj, MZOS ) ( CroRIS)
053-0481186-1185 - Primjena molekularnih analiza u proizvodnji goveđih zametaka in vitro (Getz, Iva, MZOS ) ( CroRIS)
053-0532052-2040 - Značaj kontrole puerperija u poboljšanju reproduktivne učinkovitosti krava (Dobranić, Tomislav, MZOS ) ( CroRIS)
053-0532052-2044 - Program suzbijanja mastitisa (Bačić, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Tomislav Dobranić
(autor)
Juraj Grizelj
(autor)
Tugomir Karadjole
(autor)
Ivan Folnožić
(autor)
Goran Bačić
(autor)
Iva Getz
(autor)
Marko Samardžija
(autor)
Nikica Prvanović Babić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts
- Index Veterinarius, Veterinary Bulletin, Global Health, VetMed Resource