Pregled bibliografske jedinice broj: 569198
Specifičnost kriznog upravljanja u terorističkoj prijetnji
Specifičnost kriznog upravljanja u terorističkoj prijetnji // Zbornik radova IV. međunarodne konferencije "Dani kriznog upravljanja" / Ivan Toth (ur.).
Velika Gorica: Veleučilište Velika Gorica, 2011. str. 402-417 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 569198 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Specifičnost kriznog upravljanja u terorističkoj prijetnji
(Specific characteristics of crisis management in case of terrorist threat)
Autori
Ogorec, Marinko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova IV. međunarodne konferencije "Dani kriznog upravljanja"
/ Ivan Toth - Velika Gorica : Veleučilište Velika Gorica, 2011, 402-417
ISBN
978-953-7716-18-9
Skup
IV. Međunarodna konferencija "Dani kriznog upravljanja"
Mjesto i datum
Velika Gorica, Hrvatska, 25.05.2011. - 26.05.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
krizno upravljanje ; terorizam ; nacionalna sigurnost ; sanacija krize
(crisis management ; terrorism ; national security ; crisis remediation)
Sažetak
Globalizacija civilizacije na kraju XX. i s početkom ovog stoljeća donijela je niz kvalitativnih pomaka u razvoju čovječanstva, ali je istovremeno globalizirala i neke devijacije, do danas nepoznate u povijesti, kao što su međunarodni terorizam, intenzivne gospodarske i sigurnosne migracije, transgranični organizirani kriminal i sl. Sukladno tome, u suvremenim međunarodnim odnosima sve više se kao dominantni oblik ugroze javlja međunarodni terorizam, koji je transformirao u svojevrsni oblik transgranične ugroze. Tako transformirani terorizam usmjeren je na rušenje uvriježenih vrijednosti suvremenog građanskog društva, zbog čega se niti jedna društvena zajednica, niti jedna zemlja, ne može smatrati sigurnom i izuzetom iz područja terorističkih interesa. Potrebno je naglasiti kako teroristička prijetnja, bez obzira koje je vrste ili oblika, zahtijeva prvenstveno angažiranje kriznog upravljanja na nacionalnoj razini. Naime, koncepcija kriznog upravljanja na nacionalnoj razini u većini zemalja usmjerena je prvenstveno na rješavanje kriza koje mogu masovno ugroziti stanovnike, materijalna dobra i ekološki sustav, jer država kao najviša institucija organiziranog društva jedina raspolaže odgovarajućim resursima za tu djelatnost (u svim fazama procesa ovladavanja krizom potreban je precizno koordinirani angažman niza državnih i privatnih organizacija i pojedinaca različitih specijalnosti, što je izuzetno složen posao, kojeg u okolnostima velike krize može realizirati jedino krovna institucija društva – država). Krizno upravljanje na rješavanju terorističke prijetnje u velikoj mjeri razlikuje se od ostalih oblika i modaliteta kriznog upravljanja, ne samo po svojoj specifičnoj metodologiji, već i po angažiranju vrlo specijaliziranih snaga, njihovoj opremi i sustavu edukacije. Jedino takve specijalizirane snage, uz cijelu, vrlo složenu logističku i obavještajnu potporu ustrojenu na nacionalnoj razini, mogu učinkovito odgovoriti rješavanju krizne situacije izazvane terorističkom prijetnjom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sigurnosne i obrambene znanosti