Pregled bibliografske jedinice broj: 567635
Morfometrijska i matematičko-statistička analiza varijabilnosti vrste Daphne cneorum L. – populacije Obruč i Oštrc
Morfometrijska i matematičko-statistička analiza varijabilnosti vrste Daphne cneorum L. – populacije Obruč i Oštrc, 2011., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski, Zagreb
CROSBI ID: 567635 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Morfometrijska i matematičko-statistička analiza varijabilnosti vrste Daphne cneorum L. – populacije Obruč i Oštrc
(Morphometric and mathematical-statistical analysis of variability of Daphne cneorum L. – populations Obruč and Oštrc)
Autori
Polimac, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski
Mjesto
Zagreb
Datum
10.11
Godina
2011
Stranica
47
Mentor
Jurišić Grubešić, Renata
Neposredni voditelj
Kremer, Dario
Ključne riječi
Daphne cneorum L.; crveni likovac; morfometrija; statistika
(Daphne cneorum L.; morphometry; statistics)
Sažetak
U okviru ovoga diplomskog rada provedeno je ispitivanje morfoloških obilježja lista crvenog likovca (Daphne cneorum L., Thymelaeaceae), iz populacija Obruč i Oštrc, kako bi se pridonijelo istraživanju unutarpopulacijske i međupopulacijske varijabilnosti te biljne vrste. Pri mjerenju morfoloških značajki, analizirana su po dva izbojka s deset biljaka s lokaliteta Obruč i Oštrc. Morfološke značajke mjerene su ravnalom i milimetarskim papirom, uz korištenje lupe. Mjerene su sljedeće značajke: broj listova na izbojku, duljina plojke lista (mm), najveća širina plojke lista (mm) te širina plojke lista u sredini. Izmjerene morfološke značajke podvrgnute su detaljnoj matematičko-statističkoj analizi (deskriptivna statistika, analiza varijance, Kruskal-Wallis test, klaster analiza). Analiza morfoloških značajki lista u istraživanim populacijama pokazala je da je najveći dio biljaka grupiran u tri veće skupine, na koje se nadovezuje biljka br. 3 iz populacije Oštrc (Euklidova udaljenost, DE = 3, 61) i biljka br. 4 iz populacije Obruč (DE = 5, 07). Prvu i najveću skupinu čini devet biljaka iz populacije Obruč i biljka br. 10 iz populacije Oštrc, koja se iznimno dobro uklopila među biljke populacije Obruč. Od svih su analiziranih biljaka međusobno bile najsličnije biljka br. 2 iz populacije Obruč i biljka br. 10 iz populacije Oštrc (DE = 0, 82). Drugu veću skupinu činile su biljke br. 2, 4, 5 i 8 iz populacije Oštrc, a treću biljke br. 1, 9, 7 i 6 iz iste populacije. Na temelju dobivenih rezultata UPGMA analize može se zaključiti da se biljke iz populacija Obruč i Oštrc prilično dobro razlikuju na temelju morfoloških značajki listova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-0000000-3178 - Mikromorfološka i kemotaksonomska istraživanja nekih vrsta porodice Lamiaceae (Kremer, Dario, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb