Pregled bibliografske jedinice broj: 562116
O subjektivnosti i objektivnosti ljudskoga rada u svjetlu socijalnoga nauka Crkve
O subjektivnosti i objektivnosti ljudskoga rada u svjetlu socijalnoga nauka Crkve // Svesci (Kršćanska sadašnjost), 37 (2011), 111; 21-42 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 562116 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O subjektivnosti i objektivnosti ljudskoga rada u svjetlu socijalnoga nauka Crkve
(About Subjectivity and Objectivity of Human Work in the Light of Social Teaching of the Church)
Autori
Dugalić, Vladimir
Izvornik
Svesci (Kršćanska sadašnjost) (1331-0348) 37
(2011), 111;
21-42
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
socijalni nauk Crkve; ljudski rad; opće dobro; pravo na rad; solidarnost; socijalna pravednost; liberalni kapitalizam; supsidijarnost; socijalno tržište; hrvatsko društvo
(Social Teaching of the Church; human work; common good; right to work; solidarity; social justice; liberal capitalism; subsidiarity; social market; Croatian society)
Sažetak
Već je Aristotel prokazao štetnost sitničarstva jer se u njemu gubi izvorna svrha rada i gospodarstva. I u drugim povijesnim razdobljima, kada je prevladavala gramzljivost i dobit se stavljala ispred čovjeka i rada, nastajali su veliki društveno-socijalni problemi, jer se gospodarstvo okretalo protiv dostojanstva ljudske osobe i obezvrjeđivalo čovjekov rad. Stoga autor u radu ukazuje, u svjetlu socijalnog nauka Crkve, kako ’socijalno’ mora pobijediti ’ekonomsko’. Ljudsko društvo može napredovati jedino ako se ispravno vrednuje ljudski rad, osobito u njegovoj subjektivnosti, te na prikladan način, solidarno, rješava problem nezaposlenosti. Naime, kako je istaknuo bl. Ivan Pavao II., rad je čovjekovo dobro - dobro njegova čovještva - jer radom čovjek ne samo preobražava prirodu, prilagođavajući je vlastitim potrebama, nego se i sam ostvaruje kao čovjek, pa čak u nekom smislu ’postaje više čovjekom’. Socijalni nauk Crkve stoga naglašava kako je u uvjetima današnje globalizacije potrebno promisliti nove oblike rada, osobito u perspektivi vrednovanja prirodne sklonosti ljudi da uspostave odnose. Drugim riječima, vodeći računa o međuovisnosti koja ljude rada povezuje među njima, potrebno je na temeljima solidarnosti njegovati duh poduzetništva, a u svjetlu načela supsidijarnosti i prilagodbe zahtjevnom tržištu trajno ulagati u sebe, usvajajući nova znanja i svijest odgovornosti. Pri tome ne smije se zaboraviti da i u tržišnim odnosima, osim tradicionalnih načela društvene etike koja ističu poštenje i odgovornost, ne smije se zaboraviti ni načelo besplatnosti i logike dara, jer je to zahtjev same logike gospodarstva. Poduzetništvo ponajprije upućuje na ljudsko, a tek potom na profesionalno značenje, jer je poduzetništvo upisano u svaki rad koji se shvaća kao osobno djelovanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
203-1941533-0732 - Supsidijarnost u hrvatskom društvu (Baloban, Stjepan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb
Profili:
Vladimir Dugalić
(autor)