Pregled bibliografske jedinice broj: 556283
Mirenje u trgovačkim sporovima u Republici Hrvatskoj - uzroci neuspjeha jednog projekta
Mirenje u trgovačkim sporovima u Republici Hrvatskoj - uzroci neuspjeha jednog projekta // Aktualne promene u pravnom sistemu država u regionu / Marijana Dukić - Mijatović (ur.).
Novi Sad: Pravni fakultet za privredu i pravosuđe Univerziteta Privredna akademija Novi Sad, 2011. str. 413-427 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 556283 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mirenje u trgovačkim sporovima u Republici Hrvatskoj - uzroci neuspjeha jednog projekta
(Mediation in Commercial Disputes in the Republic of Croatia - The Reasons of the Failure of a Project)
Autori
Jelinić, Zvonimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Aktualne promene u pravnom sistemu država u regionu
/ Marijana Dukić - Mijatović - Novi Sad : Pravni fakultet za privredu i pravosuđe Univerziteta Privredna akademija Novi Sad, 2011, 413-427
ISBN
978-86-6019-020-0
Skup
Međunarodna konferencija "Pravnički dani prof. dr. Slavko Carić"
Mjesto i datum
Sombor, Srbija, 24.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
mirno rješavanje trgovački sporova; sudska medijacija; parnični postupak
(peaceful resolution of commercial disputes; court managed mediation; civil procedure)
Sažetak
Postupci mirenja pred trgovačkim sudovima u Republici Hrvatskoj provode se od 2006. godine, kad je pred Trgovačkim sudom u Zagrebu započelo provođenje pilot projekta mirenja u kojem je po prvi put na jednom trgovačkom sudu uvedeno mirenje kao posebna metoda rješavanja sporova. Slijedeći primjer Trgovačkog suda u Zagrebu, tijekom 2008. god. i drugi trgovački sudovi u državi – Trgovački sud u Osijeku, Varaždinu, Pazinu, Bjelovaru i Rijeci započeli su provođenje postupaka mirenja. Ciljevi su bili jasni ; smanjiti priljev predmeta na sudove, smanjiti zaostatke na sudovima te skratiti trajanje sudskih postupaka, osigurati dostupnost mirenja u cijeloj zemlji, povećati svijesti javnosti i profesionalaca o mirenju i potaknuti primjenu mirenja kao dobrovoljnog, brzog, neformalnog i povjerljivog postupka koji bi povećao broj sklopljenih sudskih nagodbi i strankama osigurao značajnu uštedu troškova koji prate svaki sudski postupak. Pa ipak, unatoč jasnom zakonskom okviru, poticajima s raznih strana ; od strane Ministarstva pravosuđa i drugih sudionika projekta, iz prikupljene interne statistike najvećeg trgovačkog suda u državi – Trgovačkog suda u Zagrebu proizlazi da je broj zaprimljenih spisa u postupcima mirenja i u konačnici uspješno dovršenih postupaka u stalnom opadanju. Što su uzroci takvoj pojavi, je li ona rezultat sadašnjeg zakonskog okvira ili su problemi s kojima se susreće mirenje pred trgovačkim sudovima prije svega egzogene naravi, bit će predmet rasprave ovog rada. Iako dramatičan naslov rada upućuje na zaključak kako se neuspjeh projekta mirenja pred trgovačkim sudovima u Republici Hrvatskoj može okarakterizirati kao konačan, danu premisu ipak treba uzeti s rezervom. Izgradnja sustava mirenja kao alternativnog rješavanja sporova, veoma prikladnog kad je riječ o trgovačkim sporovima ne predstavlja proces čiji se potencijal može iscrpiti provođenjem jednog ili više osmišljenih projekata i strateških studija, već proces čija potpunija realizacija stoji u uskoj vezi s potrebom da se pomiri cijeli niz unutarnjih i vanjskih aspekata problema koji se u sadašnjoj situaciji javljaju kao ozbiljne zapreke realizaciji projekta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
111-0101427-0784 - TEORIJA I PRAKSA INSTITUCIONALNOG PRISTUPA REGIONALNOM RAZVOJU (Barković Bojanić, Ivana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Osijek
Profili:
Zvonimir Jelinić
(autor)