Pregled bibliografske jedinice broj: 555522
Procesi identifikacije na otoku Korčuli
Procesi identifikacije na otoku Korčuli, 2011., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 555522 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procesi identifikacije na otoku Korčuli
(Identification processes on the island of Korčula)
Autori
Orlić, Olga
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
07.09
Godina
2011
Stranica
255
Mentor
Sujoldžić, Anita
Ključne riječi
antropolgija; identifikacijski procesi; višestruki identiteti; ugniježđeni identiteti; otok Korčula; predodžbe o sebi i Drugome; stereotip(i)
(anthropology; identification processes; multiple identities; nested identities; the island of Korčula; perception(s) about Others and self; stereotype(s))
Sažetak
Cilj ovog doktorskog rada bio je ispitati načine na koji se na otoku Korčuli odvijaju suvremeni procesi identifikacije. Promjena političke situacije 1990-tih godina, ali i suvremeni kontekst ulaska Republike Hrvatske u europske integracije pružio je lokalnim zajednicama otoka Korčule novi "poligon" za iskazivanje različitih identifikacija. U tim je procesima važno i pozicioniranje identiteta u odnosu na širi kontekst, bilo na vertikalnoj ili horizontalnoj razini. Rad je nastojao ukazati i na načine reprezentiranja lokalnih identiteta, pogotovo kroz diskurzivne formacije. S obzirom na, u antropološkim istraživanjima, općeprihvaćenu pretpostavku o važnosti i značaju Drugog u procesima konstrukcije vlastitoga identiteta, jedan od ciljeva istraživanja bio je otkriti tko su značajni Drugi za stanovnike otoka Korčule te načine njihove reprezentacije. U tom su smislu analizirane predodžbe, najčešće stereotipnog karaktera, o Drugima i sebi, koje se zasnivaju na govoru, mentalitetu i simbolima identiteta pojedinih mjesta na otoku. Istraživanje je provedeno u svim "većim" mjestima otoka Korčule prema principima utemeljene teorije i induktivnom pristupu te uz upotrebu kvalitativne metodologije i etnografskog pristupa. Rezultati su ukazali na ugniježđenost identiteta na otoku Korčuli te na njihov situacijski i dinamičan karakter. Ugnježđeni su identiteti međusobno kompatibilni te identiteti višeg reda (npr. regionalni) u sebi podrazumijevaju one nižeg reda (npr. lokalni), ali i obrnuto. Pripadnici naizgled bliskih i sličnih otočkih zajednica u biti posjeduju vrlo diferencirane lokalne identitete, koje su često jednakovažni ili važniji od onih višeg reda, poput nacionalnog. Strah od gubitka lokalnih obilježja (posebice jezika, ali i načina života) kao rezultat globalizacijskih procesa prisutan je kod većine sugovornika. Međutim, upravo spomenuta diferenciranost lokalnih identiteta, koja se najčešće iskazuje i pokazuje u obliku još uvijek aktualnih opozicija i antagonizama između pojedinih mjesta na otoku (dihotomije urbano-ruralno, staro– novodoseljeno stanovništvo npr.) pridonosi očuvanju lokalnih obilježja, pa makar samo na simboličan način. To svjedoči o snazi glokalizacijskih procesa i raznolikosti načina njihovih manifestiranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
196-1962766-2743 - Suvremena transformacija lokalnih jezičnih zajednica i kulturna raznolikost (Sujoldžić, Anita, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za antropologiju