Pregled bibliografske jedinice broj: 553447
Projekt Burnum: mogući zamašnjak razvoja gornjeg porječja Krke (Pokrčja)
Projekt Burnum: mogući zamašnjak razvoja gornjeg porječja Krke (Pokrčja) // Godišnjak Titius, 3 (2010), 3; 83-91 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni znanstveni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 553447 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Projekt Burnum: mogući zamašnjak razvoja gornjeg porječja Krke (Pokrčja)
(Burnum project As potential flywheel – for the development of upper Krka basin)
Autori
Cambi, Nenad
Izvornik
Godišnjak Titius (1847-0742) 3
(2010), 3;
83-91
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni znanstveni rad, znanstveni
Ključne riječi
projekt Burnum; rezultati arheološkog istraživanja; gornje porječje Krke; baština; turistički i ukupni razvoj
(project Burnum; the results of archaeological research; the upper basin waterfalls; heritage; tourism and overall development)
Sažetak
U radu se iznose osnovne informacije o kompleksnom projektu Burnum, pokrenutom 2003.godine, s perspektivom njegova dugog trajanja. Navode se aktivni subjekti na projektu iz RH koji imaju ugovorni odnos sa Sveučilištem u Bologni, što je dalo vidljive rezultate korištenjem metodologije neagresivnog istraživanja u arheologiji. Autor zatim – kao voditelj arheološkog dijela projekta – iznosi dosadašnje rezultate istraživanja rimskog amfiteatra (čiji je kapacitet šest do osam tisuća ljudi) nastalog u Klaudijevo doba, proširenog u doba Vespazijana. U svibnju 2010. otvoren je Arheološki muzej u Puljanima gdje je održan dio programa XVII. međunarodnog kongresa ROMEC. Jedan od ciljeva istraživanja Burnuma je dobiti arheološke zone koje bi se koristile u svrhe razvoja turizma i u gornjem porječju Krke. Bogata materijalna baština Pokrčja: pretpovijesna, antička i srednjovjekovna, te prirodne ljepote kanjona, odnosno gornjeg toka Krke omogućuje stvaranje strateškog plana kojim bi se učinio atraktivnim i sjeverni dio NP Krka, te time rasteretio donji tok i ušće Krke. Ukazivanjem na kulturne vrijednosti toga područja u radu se iznosi program u deset točaka čije bi ostvarivanje rezultiralo povećanjem posjećenosti i s oko stotinjak novih radnih mjesta. Zaključno se upućuje na potrebu ulaganja u arheološka, prirodoslovna i druga istraživanja (etnografska, povijesna, sociološka i sl.) koja mogu biti generator ukupnog razvoja toga nerazvijenog kraja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
177-1300855-3326 - TITIUS: Porječje Krke - baština i sociokulturni razvoj (Pilić, Šime, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu
Profili:
Nenad Cambi
(autor)