Pregled bibliografske jedinice broj: 552011
Upitna je održivost tečaja kune
Upitna je održivost tečaja kune // Ekonomija/Economics, 3 (2011), 541-696 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 552011 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upitna je održivost tečaja kune
(Croatin Kuna'c Sustainability is Questionalble)
Autori
Bebek, Sandra ; Santini, Guste
Izvornik
Ekonomija/Economics (1330-0636) 3
(2011);
541-696
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
bruto domaći proizvod; raspoloživi društveni proizvod; zaposlenost; tečaj; trgovačka bilanca; platna bilanca; proračun; kamatna stopa; inflacija; porezna presija
(gross domestic product; available national product; employment; currency exchange rate; balance of trade; balance of payments; budget; interest rate; inflation; tax burden)
Sažetak
Trostruki suficit/deficit-proračunski, na tekućem računu platne bilance i vanjskotrgovinski - dobar je pokazatelj stanja nacionalnog gospodarstva. Kretanje kamatnih stopa, inflacije, zaposlenosti i stope rasta BDP upotpunjuju sliku. U radu se na temelju navedenih parametara pokazuje da je postojeća financijska kriza posljedica diverzifikacije realne i simbol ekonomije. Gospodarstva zemalja rezervnih valuta, osim Švicarske, u strukturnoj su krizi. Kina investirajući u vrijednosne papire SAD-a i eurozone stabilizira njihove valute pa je deprecijacija dolara i eura manja od očekivanog. Male i otvorene zemlje pokazuju kakva je ekonomska politika primjerena u uvjetima globaliziranog gospodarstva. Eurozona, posebno odnos sjever -jug, ima probleme koje nije moguće riješiti kozmetičkim mjerama. Gospodarstva zemalja PIIGS-a ne zadovoljavaju maastrichtske kriterije od uvođenja eura. Analiza zemalja PIIGS-a od temeljnog je značaja za ocjenu održivosti tečaja kune u odnosu na euro. Dosadašnja filozofija na kojoj se temelji ekonomska politika u Hrvatskoj nije u stanju održati postojeću tečajnu politiku. Hrvatskoj predstoji ili promjena politike i programirano održavanje/ napuštanje eura kao sidra ili lom koji je teško predvidiv, a izravno je ovisan o povjerenju vjerovnika. Ulazak Hrvatske u EU može, što nije izvjesno, usporiti procese, ali neće bez promjene filozofije ekonomske politike promijeniti smjer kretanja hrvatskog gospodarstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-0671447-2473 - Teorijska polazišta i modeli ekonomskog razvoja (Družić, Gordan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti