Pregled bibliografske jedinice broj: 550697
Prijenosni uređaj za rentgensku fluorescentnu analizu (XRF) kao jedinstveni instrument za in situ elementnu karakterizaciju objekata kulturne baštine
Prijenosni uređaj za rentgensku fluorescentnu analizu (XRF) kao jedinstveni instrument za in situ elementnu karakterizaciju objekata kulturne baštine // Godišnjak zaštite spomenika kulture Hrvatske, 33/34 (2009), 187-196 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 550697 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prijenosni uređaj za rentgensku fluorescentnu analizu (XRF) kao jedinstveni instrument za in situ elementnu karakterizaciju objekata kulturne baštine
(Portable device for X-ray fluorescence analysis (XRF) as a unique instrument for in-situ element characterization of cultural heritage objects)
Autori
Desnica, Vladan
Izvornik
Godišnjak zaštite spomenika kulture Hrvatske (0350-2589) 33/34
(2009);
187-196
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
fluorescentna analiza; XRF; nedestruktivna analiza; pigmenti
(fluorescence analysis; XRF; non-destructive analysis; pigments)
Sažetak
U ovom su radu predstavljene prednosti korištenja prijenosnim uređajem za rentgensku fluorescentnu analizu – XRF (X-ray fluorescence analysis), kao prvog koraka za in situ elementnu analizu materijala na objektima kulturne baštine. XRF je metoda koja se bazira na pobuđivanju atoma ispitivanog uzorka rentgenskim zračenjem, što rezultira emisijom fluorescentnoga zračenja iz materijala, karakterističnog za elementni sastav. Te informacije daju nam i kvalitativnu i kvantitativnu sliku o elementnom sastavu uzorka. XRF je nedestruktivna, brza, univerzalna i relativno jednostavna analitička metoda za multielementnu analizu artefakata i kao takva u svijetu je tretirana kao jedna od najosnovnijih fizikalnih metoda za istraživanja u konzervatorsko-restauratorskom području. U svojoj prijenosnoj inačici, upotrebljavanoj u ovom radu, ova je tehnika također neinvazivna, a samo problemi koji nisu riješeni tom metodom na terenu analiziraju se dodatno primjenom specijaliziranije laboratorijske opreme. Dakle, XRF rezultati s terena služe i kao vrijedne smjernice za daljnje sustavno i ciljano uzimanja uzoraka, čime potrebu uzorkovanja svode na minimum. To je svojstvo od posebne važnosti kada je riječ o istraživanju vrijednih i jedinstvenih objekata, što je u ovom području gotovo i pravilo. Prednosti, dobrobiti i koristi od ove metode demonstrirane su na nekoliko primjera iz prakse na kojima je autor ovoga članka radio, a uključuju terensko istraživanje pigmenata drvene polikromije u crkvi sv. Marije Jeruzalemske u Trškom Vrhu i određivanje sastava legure skulpture Hrvatskog Apoksiomena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
260-0000000-3190 - Razvoj i primjena nuklearnih metoda za istraživanje i zaštitu kulturne baštine (Desnica, Vladan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Akademija likovnih umjetnosti, Zagreb
Profili:
Vladan Desnica
(autor)