Pregled bibliografske jedinice broj: 548814
Smrtnost od kardiovaskularnih bolesti u Dalmaciji u posljednjih deset godina
Smrtnost od kardiovaskularnih bolesti u Dalmaciji u posljednjih deset godina, 2011., magistarski rad, Medicinski fakultet, Zagreb, Hrvatska
CROSBI ID: 548814 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Smrtnost od kardiovaskularnih bolesti u Dalmaciji u posljednjih deset godina
(Cardiovascular mortality in Dalmatia during the last ten years)
Autori
Džono Boban Ankica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb, Hrvatska
Datum
20.12
Godina
2011
Stranica
59
Mentor
Šogorić Selma
Ključne riječi
kardiovaskularne bolesti; Dalmacija; trendovi
(cardiovascular mortality; Dalmatia; trends)
Sažetak
Cilj ovog rada bio je utvrditi trend smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti (KVB) s osvrtom na ishemične bolesti srca i cerebrovaskularne bolesti u dobi 0-64 godine prema spolu u Dalmaciji u razdoblju 1998.-2009. godine, usporediti s trendovima smrtnosti u mediteranskim zemljama Francuskoj, Španjolskoj, Italiji i Grčkoj i utvrditi prate li dalmatinske stope smrtnosti pad mediteranskih. Korišteni su zbirni podaci o umrlima od kardiovaskularnih bolesti Državnog zavoda za statistiku i baza podataka Svjetske zdravstvene organizacije „Health for All Mortality Database“. Kardiovaskularne bolesti bile su na drugom mjestu uzroka prijevremene smrtnosti u Dalmaciji i dalmatinskim županijama za oba spola u razdoblju 1998.-2009. godine. Ishemične bolesti srca bile su zastupljenije kao uzrok prijevremene smrti muške populacije, a cerebrovaskularne bolesti ženske. Sve stope smrtnosti bile su više za muški spol. U Dalmaciji je smrtnost od kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih bolesti za oba spola te smrtnost od ishemičnih bolesti srca za ženski spol u dobi 0-64 g. imala silazni trend u promatranom razdoblju kao i u mediteranskim zemljama. Dalmatinske stope prijevremene smrtnosti bile su više od mediteranskih za oba spola. Dalmatinske županije imale su različite trendove prijevremene smrtnosti. Statistički značajan pad prijevremene smrtnosti bio je: u Šibensko-kninskoj županiji od KVB za oba spola, od ishemičnih bolesti srca i cerebrovaskularnih bolesti za ženski spol ; u Dubrovačko- neretvanskoj od svih KVB i cerebrovaskularnih bolesti za muški spol ; u Splitsko-dalmatinskoj od ishemičnih bolesti srca za ženski spol. U Zadarskoj županiji bio je statistički značajan pozitivan trend smrtnosti od ishemičnih bolesti srca za muški spol. Rezultati ovog rada potvrđuju hipotezu da dalmatinske stope smrtnosti, osim stopa smrtnosti od ishemičnih bolesti srca za muški spol, prate silazni trend stopa smrtnosti u mediteranskim zemljama. Nadalje, Dalmacija odnosno dalmatinske županije imaju mogućnost baštinjenja zaštite od rizika za razvoj KVB baziran na tradicionalnom mediteranskom načinu prehrane kao i mediteranske zemlje, što će pomoći planiranju programa javnozdravstvene intervencije s ciljem smanjenja prijevremene smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti u dalmatinskim ali i ostalim županijama Republike Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1081871-1898 - Ispitivanje učinkovitosti regionalnog, decentral.modela upravljanja za zdravlje (Šogorić, Selma, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb