Pregled bibliografske jedinice broj: 548715
Antičke fibule iz vojnog logora Tilurij (Gardun)
Antičke fibule iz vojnog logora Tilurij (Gardun) // Arheološka istraživanja u Cetinskoj krajini, Izdanja Hrvatskog arheološkog društva 27 / Librenjak, Anita ; Tončinić, Domagoj (ur.).
Zagreb: Hrvatsko arheološko društvo ; Muzej Cetinske krajine ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2011. str. 161-186 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 548715 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antičke fibule iz vojnog logora Tilurij (Gardun)
(Roman Fibulae from Military Camp Tilurium (Gardun))
Autori
Ivčević, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Arheološka istraživanja u Cetinskoj krajini, Izdanja Hrvatskog arheološkog društva 27
/ Librenjak, Anita ; Tončinić, Domagoj - Zagreb : Hrvatsko arheološko društvo ; Muzej Cetinske krajine ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2011, 161-186
ISBN
978-953-6335-04-6
Skup
Arheološka istraživanja u Cetinskoj krajini
Mjesto i datum
Sinj, Hrvatska, 10.10.2006. - 13.10.2006
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
:vojni logor Tilurij (Gardun); fibule
(Military Camp Tilurium; roman fibulae)
Sažetak
U članku su obrađene fibule iz vojnog logora Tilurij, a čuvaju se u Muzeju Cetinske krajine u Sinju i u Arheološkom muzeju u Splitu. Zastupljeno je deset tipova fibula, a jednak broj otpada na vojničke (aucissa, snažno profilirane fibule, koljenaste, omega, lukovičaste) i one koji se uglavnom pripisuju civilnoj nošnji (višestruko raščlanjene, lučna fibula s dvije igle, domaća varijanta rane zglobne fibule, sidrasta, te fibula s podvijenom nogom). Bitna se razlika uočava u brojčanoj zastupljenosti: fibule civilne nošnje su malobrojne (dvije višestruko raščlanjene, po jedna od ostalih tipova), a puno su bolje zastupljene vojničke (aucissa: četrnaest s natpisom, osamnaest bez natpisa, pet snažno profiliranih, dvije koljenaste, dvije omega i tri lukovičaste fibule). Uočljiva je i razlika u zastupljenosti ranijih i kasnijih tipova. Najbrojnije su fibule ranijeg razdoblja, odnosno iz vremena dok je logor bio legijski, dok su kasniji tipovi znatno slabije zastupljeni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-0777 - Rimski vojni logori u Hrvatskoj (Sanader, Mirjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb