Pregled bibliografske jedinice broj: 547911
Kontrola emocija kod sportaša
Kontrola emocija kod sportaša // Sažeci priopćenja 19. godišnje konferencije hrvatskih psihologa: Vrijeme sličnosti i razlika-izazov psihologiji i psiholozima / Kolesarić, Vladimir (ur.).
Jasrebarsko: Naklada Slap, 2011. str. 149-149 (ostalo, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 547911 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kontrola emocija kod sportaša
(Emotional control in athletes)
Autori
Zulić, Amir ; Barić, Renata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažeci priopćenja 19. godišnje konferencije hrvatskih psihologa: Vrijeme sličnosti i razlika-izazov psihologiji i psiholozima
/ Kolesarić, Vladimir - Jasrebarsko : Naklada Slap, 2011, 149-149
ISBN
978-953-95216-1-3
Skup
19. godišnja konferencije hrvatskih psihologa: Vrijeme sličnosti i razlika-izazov psihologiji i psiholozima
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 12.10.2011. - 15.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
emocije ; kontrola ; sportaši ; sport
(emotion ; control ; athletes ; sport)
Sažetak
Svaki pojedinac reagira emocijama u svakom životnom trenutku koji je za njega iole važan. Emocije su veliki dio natjecateljskog sporta i bitno utječu na sportsku izvedbu. Različita emocionalna iskustva poput oduševljenja, ljutnje, straha, tuge, krivnje, srama, radosti itd. djeluju na sportaša i njegovu razinu pobuđenosti proizvodeći promjene na fiziološkom, psihološkom i bihevioralnom planu. Emocionalna stanja su podložna promjeni, a varijacije ovise o kognitivnoj procjeni situacije općenito i u odnosu na samoprocijenjene potencijale sportaša u odnosu na zahtjeve koji se pred njega postavljaju, zatim ovise o prethodnom iskustvu u sličnim situacijama, ciljevima, te nekim trajnim osobinama ličnosti. Sportaši svoje emocionalno iskustvo obično opisuju kao pozitivno ili negativno misleći pri tom na emocije različitog hedonističkog tona, ugodne i neugodne, govoreći više kako su se osjećali nego o tom kako su pojedine emocije povezane s njihovom izvedbom. Razumijevanje načina na koji emocije utječu na pojedinog sportaša ključno je u procesu psihološke pripreme. Želi li sportaš iskoristiti svoje emocije da bi postigao optimalno prednatjecateljsko stanje i iskoristio svoje potencijale u pravom trenutku, važno je da može prepoznati i definirati svoje emocije, prihvatiti emociju koja se javlja kao sastavni dio trenutka te regulirati njezin intenzitet na razinu koja pomaže njegovoj izvedbi u konkretnoj natjecateljskoj situaciji. U suradnji sa sportskim psihologom sportaš može naučiti kako različite emocije utječu na sportsku izvedbu i sportski uspjeh, proraditi kognicije koje stoje u pozadini određenog emocionalnog stanja kao i meta-razinu emocija, te usvojiti tehnike regulacije emocija. U okviru radionice demonstrirat će se neke od tehnika identifikacije i regulacije emocija. Kroz praktične primjere sudionici će iskustveno proraditi sadržaj radionice s ciljem usvajanja nekih od alata za rad na emocijama u okviru psihološke pripreme sportaša.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
034-0342282-2605 - Dispozicijske i situacijske odrednice motivacije i kvaliteta života vježbača (Barić, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Barić
(autor)