Pregled bibliografske jedinice broj: 547867
UTJECAJ RODITELJSKOG PRITISKA NA DJECU SPORTAŠE IZ PERSPEKTIVE TRENERA
UTJECAJ RODITELJSKOG PRITISKA NA DJECU SPORTAŠE IZ PERSPEKTIVE TRENERA // Sažeci priopćenja 19. godišnje konferencije hrvatskih psihologa: Vrijeme sličnosti i razlika-izazov psihologiji i psiholozima / Kolesarić, Vladimir (ur.).
Jasrebarsko: Naklada Slap, 2011. str. 103-103 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 547867 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ RODITELJSKOG PRITISKA NA DJECU SPORTAŠE IZ PERSPEKTIVE TRENERA
(The influence of parental pressure ona young athletes from coches' point of view)
Autori
Srednoselec, Davor ; Barić, Renata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažeci priopćenja 19. godišnje konferencije hrvatskih psihologa: Vrijeme sličnosti i razlika-izazov psihologiji i psiholozima
/ Kolesarić, Vladimir - Jasrebarsko : Naklada Slap, 2011, 103-103
ISBN
978-953-95216-1-3
Skup
19. godišnja konferencije hrvatskih psihologa: Vrijeme sličnosti i razlika-izazov psihologiji i psiholozima
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 12.10.2011. - 15.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
psihologija; sport; treneri; djeca; roditelji; natjecateljski pritisak
(psychology; sport; athletes; children; coaches; parents pressure)
Sažetak
Pritisak roditelja čest je popratni faktor sporta djece i mladih koji nerijetko negativno utječe ne samo na sportsku izvedbu, nego i na cjelokupno sportsko iskustvo djeteta sportaša. Poznavajući osnovne tipove roditelja, trenera i djeteta sportaša, cilj ovoga rada bio je istražiti koji su najčešći i najznačajniji oblici pritiska koje roditelji vrše na cijelu sportsku okolinu, a posebno na djecu. Ispitivanje je provedeno na uzorku od 73 trenera različitih sportova. Ideja je bila ispitati kako treneri doživljavaju pritisak roditelja, koliko se često susreću s ovom problematikom, koliko im takva ponašanja smetaju te kako definiraju poželjan profil roditelja djeteta sportaša. Dobiveni rezultati su pokazali da se trenerice značajno češće susreću sa negativnim oblicima ponašanja roditelja i da im u većoj mjeri smeta takvo ponašanje nego trenerima. Utvrđeno je i da se roditelji značajno češće upliću u trenažni proces u individualnim sportovima nego u ekipnim, te da trenere individualnih sportova značajno više smeta takvo ponašanje roditelja nego trenere ekipnih sportova. Nadalje, pokazalo se da su očevi skloniji kritičnijem odnosu prema djetetu, a majke prema treneru i okolini, te majke statistički češće zovu trenere privatno nego očevi. Mlađi treneri podložniji su negativnim ponašanjima roditelja, ali ih i najmanje smeta takvo roditeljsko ponašanje. Suprotno očekivanom, treneri sa najdužim stažom nisu najotporniji na neprihvatljivo ponašanje roditelja. Štoviše, pokazali su popriličnu razinu negativnog senzibiliteta, i to najčešće prema ponašanjima koja su najštetnija za djecu, a značajno ih smeta izazivanje nelagode na natjecanju koje stvaraju roditelji, najčešće očevi. Utvrđeno je koja su negativna ponašanja roditelja najčešća i koja treneri najmanje toleriraju. Najpoželjnijim ponašanjima roditelja smatrali su pružanje podrške djeci neovisno o rezultatima, dobra samokontrola i pokazivanje povjerenja u trenera, a najpoželjnijim osobinama roditelja treneri smatraju realnost, objektivnost, toleranciju, suportivnost, entuzijazam i optimizam.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
034-0342282-2605 - Dispozicijske i situacijske odrednice motivacije i kvaliteta života vježbača (Barić, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Barić
(autor)