Pregled bibliografske jedinice broj: 547816
Sidrenje kao tehnika za smanjenje prednatjecateljske anksioznosti
Sidrenje kao tehnika za smanjenje prednatjecateljske anksioznosti // 20. Dani Ramira i Zorana Bujasa-Knjiga sažetaka / Čorkalo-Biruški ; D. ; Vukasović , T. (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozfskog fakulteta u Zagrebu., 2011. str. 33-33 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 547816 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sidrenje kao tehnika za smanjenje prednatjecateljske anksioznosti
(Anchoring: a technique for diminishing precompetitive anxiety)
Autori
Barić, Renata ; Trboglav, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
20. Dani Ramira i Zorana Bujasa-Knjiga sažetaka
/ Čorkalo-Biruški ; D. ; Vukasović , T. - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozfskog fakulteta u Zagrebu., 2011, 33-33
Skup
20. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.04.2011. - 09.04.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sport; psihološka priprema
(sport; psychologicval preparation)
Sažetak
Jedan od najvećih problema s kojim se susreću sportaši na terenu jest podbacivanje na natjecanju. Usprkos dobroj izvedbi na treningu često se događa da sportaš na natjecanju ne uspijeva pokazati sve što može. Vjerojatno najčešći razlog tome jest trema koja se može manifestirati na različite načine, npr. povećanom pobuđenošću, osjećajem nesigurnosti, gubitkom koncentracije itd. Kvaliteta sportske izvedbe uvelike ovisi o emocionalnom stanju u kojem se sportaš nalazi neposredno prije natjecanja. Upravo zato je psihološka priprema u sportu važna kako bi sportaš u pravom trenutku mogao maksimalno iskoristiti sve svoje potencijale i pokazati treningom stečene vještine. Izrazito učinkovita i jednostavno primjenjiva tehnika, koju sportaši lako prihvaćaju, je tehnika sidrenja. Sidrenje kao koncept razvijen je unutar NLP-a, a temelji se na principima klasičnog uvjetovanja. Ideja same tehnike je identificirati vanjski podražaj koji izaziva neželjenu emocionalnu reakciju, u ovom slučaju prednatjecateljsku anksioznost, te pomoću sidrenja na taj isti podražaj uvjetovati novu, željenu reakciju (optimalno prednatjecateljsko emocionalno stanje). Nakon utvrđivanja slike ili zvuka na kojeg sportaš najjače reagira tremom, psiholog uvodi sportaša u željeno prednatjecateljsko emocionalno stanje koristeći ciljane verbalne i neverbalne poticaje. Potom, dok je sportaš snažno asociran u to stanje, psiholog ga vodi kroz mentalnu vježbu u kojoj sportaš zamišlja kako vidi ili čuje ključni vanjski podražaj i pri tom se osjeća onako kako se želi osjećati i na natjecanju. To se zatim višekratno ponavlja kako bi se stvorila nova veza između vanjskog podražaja i željenog emocionalnog stanja. Sportska praksa pokazala je da se radi o vrlo učinkovitoj tehnici koja donosi brze rezultate, i upravo zato je dobar dokaz sportašima o efikasnosti psihologijskih tehnika i važnosti psihološke pripreme u cjelokupnoj pripremi i postizanju sportskog uspjeha
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
034-0342282-2605 - Dispozicijske i situacijske odrednice motivacije i kvaliteta života vježbača (Barić, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb
Profili:
Renata Barić
(autor)