Pregled bibliografske jedinice broj: 544852
BISKUP STROSSMAYER I PITANJE JEZIKA U ŠKOLAMA »MAĐARSKIH KRALJ. DRŽAVNIH ŽELJEZNICA« U HRVATSKOJ
BISKUP STROSSMAYER I PITANJE JEZIKA U ŠKOLAMA »MAĐARSKIH KRALJ. DRŽAVNIH ŽELJEZNICA« U HRVATSKOJ // Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu, 34 (2010), 66; 153-169 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 544852 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
BISKUP STROSSMAYER I PITANJE JEZIKA U ŠKOLAMA »MAĐARSKIH KRALJ. DRŽAVNIH ŽELJEZNICA« U HRVATSKOJ
(BISHOP STROSSMAYER AND THE LANGUAGE ISSUE IN THE SCHOOLS OF »HUNGARIAN ROYAL AND STATE RAILWAYS« IN CROATIA)
Autori
Artuković, Mato
Izvornik
Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu (0350-7823) 34
(2010), 66;
153-169
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Biskup Strossmayer; mađarske željezničke škole i hrvatski jezik
(Bishop Strossmayer; Hungarian railway schools; Croatian language.)
Sažetak
Ovaj rad predstavlja stavove biskupa Strossmayera o jezičnoj politici mađarskih željezničkih škola, koje su na važnijim postajama osnivale »Mađarske kraljevske državne željeznice«. Opravdavajući tu inicijativu kao da je riječ o školama »privatnog poduzeća u vlasništvu države«, Uprava mađarskih željezničkih škola tražila je da mađarski jezik bude nastavni jezik za sve predmete, pa i za vjeronauk. Biskup Strossmayer je tu inicijativu ocijenio, s jedne strane, kao pokušaj mađarizacije, kršenje hrvatske autonomije, stvaranje eksteritorijalnih područja s tim školama. Uporno je tražio da ih Vlada zabrani. S druge pak strane, u osnivanju tih škola i politici koju su vodile vidio je uzurpaciju, težnju da se njemu kao biskupu, poglavaru mjesne Crkve, oduzme neotuđivo pravo da samo biskup na području svoje biskupije ima pravo, kad je u pitanju nauk vjere, odnosno područja njegove kompetencije, odrediti vjeroučitelja, katekizam iz kojega će se vjeronauk učiti i jezik na kojem će se vjeronauk predavati. Mađarske željezničke škole to su potpuno ignorirale. U tome je vidio narušavanje ugleda Crkve i njezina poslanja. Braneći to svoje pravo kao biskup, Strossmayer je zapravo branio autonomiju Hrvatske protiv mađarizacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
252-2522632-2628 - Slavonija, Srijem i Baranja 1860-1945: politika, društvo, kultura (Artuković, Mato, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski institut za povijest, podružnica Slavonski Brod
Profili:
Mato Artuković
(autor)