Pregled bibliografske jedinice broj: 543145
Prekomjerno pijenje alkohola i radna sposobnost muškaraca zaposlenih na radnim mjestima s posebnim uvjetima rada
Prekomjerno pijenje alkohola i radna sposobnost muškaraca zaposlenih na radnim mjestima s posebnim uvjetima rada // Zbornik radova: 5.hrvatski kongres medicine rada s međunarodnim sudjelovanjem Zdravlje, rad i zajednica / Mustajbegović, Jadranka ; Dečković Vukres, Vlasta ; Milošević, Milan (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za medicinu rada, 2011. str. 51-52 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 543145 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prekomjerno pijenje alkohola i radna sposobnost muškaraca zaposlenih na radnim mjestima s posebnim uvjetima rada
(Excessive drinking alcohol and work ability of men employed at workplaces with special working conditions)
Autori
Ercegović, Edisa ; Milošević Milan ; Mustajbegović Jadranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik radova: 5.hrvatski kongres medicine rada s međunarodnim sudjelovanjem Zdravlje, rad i zajednica
/ Mustajbegović, Jadranka ; Dečković Vukres, Vlasta ; Milošević, Milan - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za medicinu rada, 2011, 51-52
ISBN
978-953-6451-42-5
Skup
5.hrvatski kongres medicine rada s međunarodnim sudjelovanjem Zdravlje, rad i zajednica
Mjesto i datum
Hvar, Hrvatska, 28.09.2011. - 02.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Prekomjerno pijenje alkohola; radna sposobnost; posebni uvjeti rada
(Excessive drinking; work ability; special working conditions)
Sažetak
UVOD: U programima zaštite i unaprjeđenja zdravlja sve se više pozornosti obraća poremećajima koje izaziva pijenje alkoholnih pića. Taj je problem u mnogim zemljama na trećem mjestu među svim drugim zdravstvenim teškoćama, a po broju i težini za zdravlje pojedinaca, njihovih obitelji i društva jedva da im je ravan bilo koji drugi problem u suvremenoj zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti radnika. CILJ: Cilj rada je procjena utjecaja pijenja alkoholnih pića na radnu sposobnost radnika zaposlenih na radnim mjestima s posebnim uvjetima rada. ISPITANICI I METODE: Istraživanje je provedeno u razdoblju od studenog do kraja prosinca 2009. godine. Uključeni su svi radnici u dobi između 18 i 65 godina koji su sudjelovali na redovnom periodičnom pregledu. Ukupno je obrađeno 214 ispitanika. U ispitivanju pijenja alkohola korištena je kombinacija upitnika CAGE i AUDIT s kvantifikacijom učestalosti pijenja pojedinih vrsta alkoholnih pića u odnosu na radni tjedan, vrijeme nakon posla, te vikende. Sociodemografska pitanja u upitniku su obuhvaćala dob, spol, radno mjesto, bračno stanje, edukaciju, zanimanje, radni staž, smjenski rad, rad vikendom i prekovremeni rad. Kvantifikacija pojedinih vrsta popijenih alkoholnih pića napravljena je na način da su uzete u obzir količine popijenog alkohola koje odgovaraju 1 standardnoj mjeri alkohola (10 g): 10 g čistog alkohola odgovara sljedećim mjerama: 0, 33 L pive, 0, 2 L vina ili 0, 033 L rakije (= standardno piće). Ispitanicima je u upitniku ponuđeno navesti koliko pojedinih vrsta pića piju za vrijeme radnog vremena, nakon radnog vremena (tijekom radnog tjedna) i tijekom vikenda. Za procjenu radne sposobnosti korišten je Upitnik za procjenu radne sposobnosti (eng. Work Ability Index - WAI) Finskog Instituta za medicinu rada. Sve WAI vrijednosti manje od 37 upućuju na smanjenu radnu sposobnost. REZULTATI: Značajne razlike u količini popijenih pića između ispitanika koji imaju dobru i lošu radnu sposobnost zabilježene su u pijenju alkohola izvan posla (P=0, 002, gotovo dvostruko više piju ispitanici sa slabijom radnom sposobnošću), ukupno popijenom alkoholu u zadnjih tjedan dana (P=0, 012), ukupnom zbroju AUDIT (P=0, 002) i CAGE (P=0, 001). ZAKLJUČAK: Rizičnija skupina za konzumaciju alkohola imala je lošiju radnu sposobnost. Iako razlika u pijenju alkohola na poslu nije bila značajna, glavna mogućnost za djelovanje i izradu intervencijskog plana je u prevenciji pijenja izvan posla, ali tijekom radnog tjedna.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1080316-0300 - Zdravlje na radu i zdravi okoliš (Mustajbegović, Jadranka, MZOS ) ( CroRIS)
108-1080316-0301 - Biološki učinci štetnih aerosola (Žuškin, Eugenija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb