Pregled bibliografske jedinice broj: 542823
Dinamika etničkog sukoba i etničkog mira u višeetničkim područjima Hrvatske – institucionalni i socijetalni aspekti
Dinamika etničkog sukoba i etničkog mira u višeetničkim područjima Hrvatske – institucionalni i socijetalni aspekti // Dvadeset godina ostvarivanja prava nacionalnih manjina – Hrvatska u komparativnoj perspektivi
Begovo Razdolje, 2011. (predavanje, domaća recenzija, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 542823 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dinamika etničkog sukoba i etničkog mira u višeetničkim područjima Hrvatske – institucionalni i socijetalni aspekti
(The Dynamics of ethnic conflict and ethnic peace in multiethnic areas of Croatia – institutional and societal aspects)
Autori
Banovac, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Dvadeset godina ostvarivanja prava nacionalnih manjina – Hrvatska u komparativnoj perspektivi
Mjesto i datum
Begovo Razdolje, 20.05.2011. - 21.05.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
etnički sukob; identitet; društvene institucije; akteri mira
(Ethnic Conflict; Identity; Social Institutions; Actors of Peace)
Sažetak
Višeetnički sastav lokalnih zajednica je učestala pojava u modernim društvima. Iako kulturne i političke razlike mogu dovesti do napetosti i sukoba među etničkim grupama, postoje brojni primjeri u kojima etničke grupe žive jedne pored drugih u miru i suživotu. U radu se polazi od opće pretpostavke kako su etnički sukobi (ali i situacije etničkog mira) u višeetničkim sredinama povezani sa složenom dinamikom etničke identifikacije. Navedenu hipotezu autor je testirao u nizu empirijskih istraživanja provedenih u lokalnim zajednicama i regijama u Hrvatskoj počevši od sredine 90-tih do danas. U radu se posebno analiziraju dva važna aspekta društvenog života koji, prema provedenim istraživanjima, bitno utječu na procese etničko-nacionalne identifikacije. Prvi se odnosi na utjecaj društvenih institucija u konstrukciji grupnih identiteta (mjereno kroz razinu povjerenja javnosti u pojedine institucije). Drugi aspekt tiče se djelovanja socijalnih aktera koji u nekim lokalnim sredinama funkcioniraju kao ”akteri sukoba”, a u drugima kao ”akteri mira”. Kako pokazuju iskustva iz 90-tih godina u različitim sredinama u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, navedeni društveni čimbenici mogu bitno utjecati kako na procese konstrukcije kolektivnih identiteta tako i na konfliktne (odnosno mirne) ishode međuetničkih odnosa. U zaključnom dijelu rada autor pokazuje kako istraživanja dinamike etničkog sukoba i etničkog mira na lokalnim i regionalnim razinama otvaraju čitav niz praktičnih potanja koja se tiču prevencije etničkih sukoba. Pored toga otvaraju se i neke teorijske dileme kao što je sukob primordijalističkih i konstruktivističkih pristupa u objašnjavanju etničko-nacionalnih identiteta. Treći krug pitanja odnosi se na metodologiju istraživanja pri čemu autor zastupa stav o potrebi integracije kvantitativnih i kvalitativnih metoda u istraživanju složenih procesa etničko-nacionalne identifikacije, etničkog sukoba i etničkog mira.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
115-1301180-0803 - Socijalna integracija i kolektivni identiteti u višeetničkim područjima Hrvatske (Banovac, Boris, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Rijeka