Pregled bibliografske jedinice broj: 540040
Vremenska i prostorna organizacija obrazaca koordinacije ruku i nogu
Vremenska i prostorna organizacija obrazaca koordinacije ruku i nogu, 2010., doktorska disertacija, Kineziološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 540040 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vremenska i prostorna organizacija obrazaca koordinacije ruku i nogu
(Temporal and spatial organization of coordinatiion patterns of arms and legs)
Autori
Šerbetar, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Kineziološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
09.11
Godina
2010
Stranica
122
Mentor
Horga, Smiljka ; komentor Medved, Vladimir
Ključne riječi
dinamika koordinacije; koordinacija ruku i nogu; varijabilnost; relativna faza; ograničenja; obrasci koordinacije
(coordinatiion dynamics; coordination of arms and legs; variability; relative phase; limitations; coordination patterns)
Sažetak
U ovom istraživanju ispitana je stabilnost koordinacije četiri ekstremiteta u ritmu, unutar pristupa dinamičkih sustava. Četrdeset ispitanika izvodilo je četveronožno hodanje na specijalnoj podlozi koja je omogućavala mjerenje vremena kontakta ekstremiteta i podloge. Ispitanici su se kretali u četiri zadane frekvencije i jednoj slobodnoj, u položajima gdje je tijelo bilo okrenuto licem ili leđima prema tlu i u prostornoj orijentaciji glavom ili nogama prema cilju. Podaci su prikupnjani u programu LabVIEW v.6, uz pomoć analogno-digitalong pretvornika i dodatnog sklopovlja. Relativne faze su računate pomoću programa namjenski razvijenog za potrebe ovog eksperimenta. Konačno uređeni podaci obrađivani su u programu STATISTICA 7. Razlike u varijabilnosti relativnih faza ruku, nogu, te lijeve ruke i lijeve noge i desne ruke i desne noge izračunate su u četiri ANOVE za ponovljena mjerenja 2x2x5 (položaj x smjer x brzina). Najveća varijabilnost koordinacijskih obrazaca utvrđena je u sprezanju ruku, a nakon toga u sprezanju lijeve ruke i lijeve noge. Zapažen je i trend porasta varijabilnosti s rastom frekvencije. Relativna faza, u izvedbama u položaju licem prema tlu, bila je manje stabilna od izvedbi u položaju leđima prema tlu. Koordinaciju vodi koalicija ograničenja, a čini se da unutarnja dinamika dolazi u natjecanje sa vanjskim tajmingom, posebno kod sprege ruke i noge. Utvrđen je blagi utjecaj tjelesne visine na varijabilnost obrazaca, dok istovremeno nisu utvrđene značajne korelacije između položaja kuka i varijabilnosti izvedbi u položaju leđima prema tlu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
034-0362979-2334 - Automatizirano mjerenje pokreta i ekspertna procjena u studiju lokomocije (Medved, Vladimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb,
Učiteljski fakultet, Zagreb