Pregled bibliografske jedinice broj: 539428
Nalaz fibule seobe naroda iz Brguda kod Benkovca
Nalaz fibule seobe naroda iz Brguda kod Benkovca // Archaeologia Adriatica, 3 (2009), 183-190 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 539428 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nalaz fibule seobe naroda iz Brguda kod Benkovca
(The Find from the Migration Period from Brgud near Benkovac)
Autori
Uglešić, Ante
Izvornik
Archaeologia Adriatica (1846-4807) 3
(2009);
183-190
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
seoba naroda; Gepidi; Brgud; Jarebinjak; Alveria; lučna fibula
(Migration Period; Gepids; Brgud; Jarebinjak; Alveria; bow fibula)
Sažetak
U radu se obrađuje lučna fibula pronađena na položaju Jarebinjak u Brgudu kod Benkovca. Tipološkostilskom analizom i usporedbama s fibulama s panonsko-podunavskog područja, odnosno prostora današnje Madžarske, utvrđeno je da taj nalaz treba pripisati Gepidima. Datira se u sam kraj 5. ili u prvu trećinu 6. stoljeća, a nastala je po svoj prilici u nekoj od radionica na dalmatinskom području. Fibula iz Brguda nov je prinos poznavanju gepidskog boravka na našim prostorima u doba Istočnogotskog kraljevstva, a ona je ujedno i jedna od dodatnih indicija da rimsko naselje Alveriju (Alveria) treba smjestiti upravo na gradinu Jarebinjak.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
197-1970677-0676 - Srednjovjekovno arheološko nasljeđe Hrvatske (5.-17. stoljeće) (Belaj, Juraj, MZOS ) ( CroRIS)
269-1970677-0671 - Srednjovjekovno arheološko nasljeđe južne Hrvatske od 5. do 17. stoljeća (Uglešić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Ante Uglešić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Ulrich's international periodicals directory
- DYABOLA