Pregled bibliografske jedinice broj: 536646
Monitoring radona u špilji "Manita peć" u NP Paklenica
Monitoring radona u špilji "Manita peć" u NP Paklenica // Knjiga sažetaka 7. znanstvenog sastanka Hrvatskog fizikalnog društva / Gajović, Andreja ; Tokić, Vedrana ; Zorić, Maja ; Maruščak, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko fizikalno društvo, 2011. str. 169-169 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 536646 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Monitoring radona u špilji "Manita peć" u NP Paklenica
(Radon monitoring in the cave "Manita peć" at NP Paklenica)
Autori
Radolić, Vanja ; Miklavčić, Igor ; Stanić, Denis ; Poje, Marina ; Vuković, Branko ; Paar, Dalibor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 7. znanstvenog sastanka Hrvatskog fizikalnog društva
/ Gajović, Andreja ; Tokić, Vedrana ; Zorić, Maja ; Maruščak, Tomislav - Zagreb : Hrvatsko fizikalno društvo, 2011, 169-169
ISBN
978-953-7178-20-8
Skup
7. znanstveni sastanak Hrvatskog fizikalnog društva
Mjesto i datum
Primošten, Hrvatska, 13.10.2011. - 16.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Radon ; Špilja ; Detektori nuklearnih tragova
(Radon ; Cave ; Track etched detectors)
Sažetak
Manita peć je, trenutno, jedina špilja unutar Nacionalnog parka Paklenica s organiziranim turističkim obilaskom. Sa svojih 175 m dužine spada u skupinu kraćih speleoloških objekata, no oblikom, brojnošću i raznolikošću špiljskih ukrasa plijeni pozornost posjetitelja. Špilja je horizontalno strukturirana pa se očekuju povišene koncentracije radona ljeti jer je u horizontalnim špiljama temperaturna razlika između vanjskog zraka i zraka unutar špilje vodeći mehanizam izmjene zraka. U skladu s Akcijskim planom NP Paklenica za špilju Manita peć, u lipnju 2010. započet je petnaestomjesečni monitoring prirodne radioaktivnosti koja potječe od radona i njegovih kratkoživućih potomaka, a s ciljem procjene doze koju primaju kako posjetitelji špilje tako i turistički vodiči. Mjerenje radona obavljeno je detektorima nuklearnih tragova LR-115 tip II te AlphaGUARD mjernim sustavom. Detektori nuklearnih tragova su izlagani u razdobljima klimatoloških godišnjih doba sa svrhom praćenja sezonske varijacije radona dok su njegove dnevne varijacije praćene kontinuiranim mjerenjem AlphaGUARD mjernim uređajem. Srednja koncentracije radona u ljetnom, jesenskom i zimskom razdoblju su bile 1115, 1, 270, 0 i 32, 6 Bq m^-3. Ove vrijednosti svrstavaju špilju Manita peć među krške špilje s ispodprosječnom koncentracijom radona, a ujedno pokazuju da su sezonske varijacije radona posljedica temperaturnih razlika između špilje i okoline. Nisu uočene dnevne varijacije radona i njegovih kratkoživućih potomaka koje bi bile posljedica ljudske aktivnosti za vrijeme ili nakon turističkih obilazaka. Pritom su koncentracije radona kao i njegovih kratkoživućih potomaka (ravnotežni faktor) bile uniformne u cijeloj špilji jer njihove varijacije nisu statistički signifikantne, što je i potvrđeno odgovarajućim statističkim t – testom. U 2010. godini špilju je posjetilo 11500 posjetitelja od čega je njih 75% to učinilo u ljetnom periodu (lipanj-kolovoz). Prosječna efektivna doza od radona i njegovih kratkoživućih potomaka koju je posjetitelj primio za vrijeme polusatnog obilaska špilje u ljetnom razdoblju iznosi 1, 855 μSv. Izloženost srednjoj ljetnoj brzini doze od 3, 7 μSv/h u špilji za turističke vodiče znači da su u klimatološkom ljetu na radnom mjestu primili maksimalnu dozu od 0, 416 mSv što je oko 50 puta niže od maksimalno dozvoljene doze za zaposlenike na radnim mjestima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-286-0000000-3212 - Radioaktivnost u okolišu, detekcija i primjena (Planinić, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Osijeku - Odjel za fiziku
Profili:
Dalibor Paar
(autor)
Marina Poje Sovilj
(autor)
Denis Stanić
(autor)
Igor Miklavčić
(autor)
Branko Vukovic
(autor)
Vanja Radolić
(autor)