Pregled bibliografske jedinice broj: 53595
Neki prijedlozi za ispitivanje i izbor čelika za pokretne strojne dijelove izložene djelovanju sumporovodika
Neki prijedlozi za ispitivanje i izbor čelika za pokretne strojne dijelove izložene djelovanju sumporovodika // Zbornik radova MATRIB '99 / Ivušić, Vinko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 1999. str. 269-283 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), pregledni)
CROSBI ID: 53595 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neki prijedlozi za ispitivanje i izbor čelika za pokretne strojne dijelove izložene djelovanju sumporovodika
(Some proposals for testing and selection of steels for mobile machine components exposed to hydrogen sulfide attack)
Autori
Novosel, Mladen ; Krumes, Dragomir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, cjeloviti rad (in extenso), pregledni
Izvornik
Zbornik radova MATRIB '99
/ Ivušić, Vinko - Zagreb : Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 1999, 269-283
Skup
MATRIB'99
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 27.05.1999. - 28.05.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
antikorozijski čelici; djelovanje sumporovodika; toplinska obradba
(corrosion resistant steels; hydrogen sulfide attack; heat treatment)
Sažetak
U članku je dan kratki pregled o mehanizmu djelovanja H2S-a na čelične površine te su sažeto prikazani materijali sposobni da u većoj ili manjoj mjeri izdrže samu agresiju H2S. U obliku pretpostavki iznešena je dopuna problema: istodobno djelovanje abrazijskog (i ostalih) vrsta trošenja karakterističnih za tarni par u relativnom gibanju. Slobodnom se procjenom načinio popis potencijalno prikladnih čelika koji bi bili otporni na trošenje preko intermetalnih precipitata izlučenih u toku razmjerno niskotemperaturnog starenja. Eventualno pronalaženje takvoga čelika riješilo bi problem i s konstrukcijske strane, jer se posebno računalo s dopuštenjima normi NACE o maksimalno dopuštenim tvrdoćama/vlačnim čvrstoćama osnovnih matrica čelika, u pravilu niskougljičnih ili bezugljičnih žilavih i čvrstih martenzita. Poseban je odsječak ovoga rada posvećen eventualnom načinu rješenja problema putem neke termokemijske obradbe. Literatura doduše obrađuje rješenje problema nitriranjem, no nama čini, potaknuto eksperimentima i rezultatima ispitivanja srodnih problema, da bi valjalo ispitati djelotvornost boriranja računajući, naravno, da će i ono, kao uostalom i sve ostale termokemijske obradbe inducirati tlačne napetosti i već samim time isključiti mogućnost istodobnog djelovanja vlačnih naprezanja i kemijske agresije. Posebno želimo inicirati istraživanja djelovanja svojstava podloga na izdržljivost spojnih zona. Ovdje želimo ispitati upotrebu hlađenja s temperature boriranja na zraku kao nadomjestak hlađenja (austenitne ili austenitno-feritne) jezgre s temperature boriranja te mogućnost naknadnog izazivanja efekta precipitacije ispod boridnoga sloja računajući da se sam boridni sloj neće pri temperaturama starenja praktički uopće promijeniti. Nadalje, želi se sugerirati provjera nužnosti održavanja preporuka NACE i u slučaju da je strojni dio svestrano &#8220 ; zaštićen&#8221 ; (opkoljen, oklopljen, zatvoren) boridnim slojevima i izoliran od dodira s agresivnom sredinom H2S-a, odnosno provjera (za ovaj slučaj &#8220 ; zaštite&#8221 ; jezgre zonama spojeva) dopuštenosti dovođenja podboridne jezgre na eventualno više razine tvrdoća.
Izvorni jezik
Hrvatski