Pregled bibliografske jedinice broj: 535846
EVALUACIJA STRUČNE PRAKSE U ZAJEDNICI S POSEBNIM OSVRTOM NA RAD STRUDENTA U PRIMARNOJ ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI
EVALUACIJA STRUČNE PRAKSE U ZAJEDNICI S POSEBNIM OSVRTOM NA RAD STRUDENTA U PRIMARNOJ ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI // Zbornik radova X. Kongresa Hrvatskog društva obiteljskih doktora Hrvatskog liječničkog zbora / Mazzi Bruno (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo obiteljskih doktora, 2010. str. 123-134 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 535846 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
EVALUACIJA STRUČNE PRAKSE U ZAJEDNICI S POSEBNIM OSVRTOM NA RAD STRUDENTA U PRIMARNOJ ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI
(EVALUATION OF THE COMMUNITY HEALTH COURSE WITH EMPHASIS ON STUDENT’S WORK IN PRIMARY HEALTH CARE)
Autori
Jureša, Vesna ; Musil, Vera ; Majer, Marjeta ; Šošić, Zvonko ; Perinović, Rikard ; Šimunović, Rajka ; Todorović, Goran ; Kolarić, Vesna ; Perić, Mirjana ; Juhas, Ileš ; Sviben, Damir ; Dujmović Darko ; Dujmović, Vesna ; Batinić Bilić, Sandra ; Ljubešić, Darko ; Lazarušić Sesar, Anamarija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova X. Kongresa Hrvatskog društva obiteljskih doktora Hrvatskog liječničkog zbora
/ Mazzi Bruno - Zagreb : Hrvatsko društvo obiteljskih doktora, 2010, 123-134
ISBN
978-953-98668-9-9
Skup
X. Kongres Hrvatskog društva obiteljskih doktora Hrvatskog liječničkog zbora
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 30.09.2010. - 02.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
studij medicine; zdravlje u zajednici
(medical students; community health course)
Sažetak
Uvod: Stručna praksa u zajednici je kolegij koji provodi Škola narodnog zdravlja “Andrija Štampar” Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za studente viših godina studija od 1952. godine. Jedan od važnih principa ovog dijela medicinske edukacije, temelji se na pristupu da je područje djelovanja liječnika zajednica i ljudsko okruženje, a ne samo ordinacija i klinika. Cilj: Cilj rada je usporedba studentske evaluacije kolegija stručna praksa u zajednici, neposredno nakon pohađanja na četvrtoj i na šestoj godini studija i to prvenstveno onog dijela koji se odnosi na rad patronažne službe i obiteljske medicine. Ispitanici i metode: Istraživanjem je obuhvaćeno 224 studenata koji su pohađali stručnu praksu u zajednici na četvrtoj godini studija medicine u akademskoj godini 2007/08. i 192 (obuhvat 85, 3%) studenta iste grupe studenata na šestoj godini 2009/10. Studenti su popunili evaluacijski upitnik o aktivnostima tijekom kolegija, ocjenjujući ih ocjenama 1-vrlo loše do 5-izvrsno, uz opisna zapažanja i esej. U ovom radu su prvenstveno obrađeni podaci koji se odnose na rad s patronažnim sestrama i liječnicima obiteljske medicine s područja Požeško – slavonske županije gdje su tada studenti boravili na stručnoj praksi u zajednici. Rezultati: Studenti (n=224) u akademskoj godini 2007/08. bili su vrlo zadovoljni (ocjene 4 i 5) s organizacijom 90 % studenata i sadržajem prakse 89 % studenata. S ocjenama odličan i vrlo dobar ocijenilo je 94 % studenta praktični rad s patronažnom sestrom i 93 % studenata rad u obiteljskoj medicini. U akademskoj godini 2009/10. (n=192) dobiveni rezultati pokazuju da su isti studenti, sada na šestoj godini studija, i dalje vrlo zadovoljni (ocjene 4 i 5) s aktivnostima u kojima su sudjelovali na stručnoj praksi: sadržajem 86 % studenata i organizacijom prakse 82 % studenata, radom u patronažnoj službi i obiteljskoj medicini 92 % studenata. Konzistentnost u visokim ocjenama koje studenti daju radu na stručnoj praksi u zajednici upućuju kako je ovaj kolegij trajno ostao vrijedno i bogato iskustvo tijekom studija. Zadovoljstvo stručnom praksom vrlo je emotivno opisivano i u završnim esejima, a jedno od takvih zapažanja je i ovo :“…rad s patronažnom sestrom u najsiromašnijem području Hrvatske promijenio mi je život. U svega par sati naučio sam da trebam željeti manje, a davati više. Svaki bi liječnik to trebao iskusiti, jer to je stvarni svijet.“ Zaključak: Rezultati evaluacije kolegija pokazuju da studenti prepoznaju iznimnu vrijednost stručne prakse u zajednici u cjelini i doživljavaju je kao jedno od najljepših i najkorisnijih iskustava tijekom studija i nešto posve drugačije u odnosu na rad na klinici. Posebno ističu trud i zalaganje koje u svakodnevnom radu iskazuju patronažne sestre i obiteljski liječnici u pružanju zdravstvene zaštite populaciji u ruralnoj sredini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1080135-0263 - Kardiovaskularni rizici u školske djece i mladih - razvoj modela intervencije (Jureša, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
108-1081871-1900 - Utjecaj organizacije na kvalitetu i efikasnost zdravstvene zaštite (Borovečki, Ana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Zvonko Šošić
(autor)
Marjeta Majer
(autor)
Goran Todorović
(autor)
Vera Musil
(autor)
Vesna Jureša
(autor)