Pregled bibliografske jedinice broj: 535371
Stavovi stručnjaka prema nekim etičkim pitanjima epidemioloških istraživanja nasilja nad djecom u obitelji
Stavovi stručnjaka prema nekim etičkim pitanjima epidemioloških istraživanja nasilja nad djecom u obitelji // Dijete i društvo : časopis za promicanje prava djeteta, 13 (2011), 1/2; 13-30 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 535371 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stavovi stručnjaka prema nekim etičkim pitanjima epidemioloških istraživanja nasilja nad djecom u obitelji
(Attitudes of Experts towards Some Ethical Issues of Epidemiological Research of Violence against Children in the Family)
Autori
Ajduković, Marina ; Sušac, Nika ; Rajter, Miroslav
Izvornik
Dijete i društvo : časopis za promicanje prava djeteta (1332-3210) 13
(2011), 1/2;
13-30
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
etika istraživanja s djecom; nasilje nad djecom u obitelji; epidemiološka istraživanja
(ethics of research with children; violence against children in the family; epidemiological research)
Sažetak
U radu je opisano istraživanje čiji je cilj bio ispitati stavove stručnjaka prema nekim specifičnim etičkim pitanjima epidemioloških istraživanjima s djecom o nasilju u obitelji. U fokusu su slijedeća etička pitanja: (1) Koja je opća i neposredna korisnost za djecu od sudjelovanja u ovakvim istraživanjima? (2) U kakvom su odnosu aktivni i pasivni pristanak roditelja i pravo djeteta na izražavanje mišljenja u istraživanjima o osjetljivim, ali njima značajnim temama? (3) Koje su obaveze istraživača vezane uz prijavu nasilja nad djecom u slučajevima epidemioloških anketnih istraživanja koja se provode u školskom okruženju? U istraživanju je sudjelovalo 75 stručnjaka iz sustava socijalne skrbi koji su neposredno uključeni u rad se djecom izloženoj nasilju u obitelji. Za potrebe istraživanja konstruiran je Upitnik stavova prema etici epidemioloških istraživanja nasilja nad djecom u obitelji koji se sastoji od 26 tvrdnji. Faktorska analiza izlučila je 5 interepretabilnih faktora koji objašnjavaju 39% varijance. Rezultati po pojedinim faktorima svedeni na prosječne vrijednosti od 1 do 4 pokazali su da stručnjaci imaju najpozitivniji stav prema informiranju i uključivanju djece u proces daljnjeg postupanja u slučajevima identificiranog nasilja (M=3, 49), zatim prema općoj i neposrednoj korisnosti ovakvih istraživanja (M=3, 37), obavezi prijavljivanja otkrivenih slučajeva nasilja djelatnicima škole, institucije u kojoj je provedeno istraživanje (M=3, 05) te ostalim za to nadležnim institucijama (M=3, 00). Najmanje je slaganje, iako još uvijek blago pozitivno je sa stavom o pravu djeteta i stručnjaka da odlučuju o sudjelovanju djeteta u ovakvim istraživanjima nasuprot pravu roditelja da to čini (M=2, 77). Najveći broj stručnjaka procjenjuje da je osrednje dobro upoznat s Etičkim kodeksom istraživanja s djecom (EKID) (34, 7%), njih 38, 1% smatra da je dobro upoznato, a 29, 2 % je iskazalo da uopće nije upoznato s ovim kodeksom ili da je slabo upoznato.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1431 - Djeca, mladi, obitelji i socijalni razvoj Hrvatske (Ajduković, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb